Späť Biblické úlohy

13. úloha: Týždeň od 23. do 29. septembra 2007

Hospodin a Izrael - naplnenie napriek zlyhaniu Stiahni ZIP

Texty na tento týždeň: 2 Moj 3,6-14; 6,6-8; Joz 24,1-18; Jer 5,19.22; Ez 16,26-29.34; Hoz 9,1; Ján 20,21; Fil 4,4; 1 Tes 1,6; 1 Ján 2,12

Základný verš

Lebo tvoj Tvorca je tvojím manželom, jeho meno je Hospodin mocností, tvoj Vykupiteľ, svätý Izraela, bude sa volať Bohom celej zeme. (Iz 54,5)

 

Hozeáš, posledný prorok v severnom izraelskom kráľovstve, použil symbol manželstva, aby ilustroval vzťah medzi Hospodinom a jeho ľudom. Hozeášov osobný tragický život sa prelínal s jeho prorockou službou. Aby ukázal, že Hospodin je pripravený znovu prijať svoj spurný ľud, znovu prijal svoju nevernú manželku.

O sto rokov neskôr sa Jeremiáš, posledný prorok pred babylonským zajatím, snažil ochrániť Judsko pred podobným osudom. Obyvatelia Judska sa mali poučiť z toho, čo sa stalo ich izraelskej sestre, ale nedialo sa tak.

V tom istom čase prorokoval Ezechiel zajatcom v Babylone. Obaja proroci použili pre Judsko symbol manželstva. Samotný Jeremiáš sa nikdy neoženil. Boh mu povedal, aby sa neženil ani nešiel nikde na hostinu, pretože skončí radosť i čas svadobných hostín. (Jer 16,2-4.8.9) Ezechielovi náhle zomrela manželka na znamenie toho, že chrám bude zničený. (Ez 24,15-21)

Hlavná myšlienka

Napriek nevernosti svojho ľudu bol Pán Boh ochotný dať mu druhú šancu.

Nedeľa 23. septembra

ZAČIATOK VZŤAHU

Spomínam si na vernosť tvojej mladosti, na lásku tvojich snúbeneckých čias, keď si kráčala za mnou púšťou, krajinou neobsiatou. Svätým bol Izrael Hospodinu... (Jer 2,2.3)

Hospodin sa predstavil Mojžišovi a vyhlásil, že splní zasľúbenia, ktoré dal Izraelovi. (2 Moj 3,6-14; 6,6-8) Boh sľúbil, že sa stanú jeho ľudom a že im dá do vlastníctva krajinu, v ktorej budú bývať.

Putovanie púšťou proroci považovali za "medové týždne". Bol to čas, keď boli verní Hospodinovi a nenasledovali iných bohov. Exodus znamenal pre Izraelcov veľké vyslobodenie. Túto udalosť by sme mohli pripodobniť k slávnostnému uzavretiu "manželského" sľubu.

- Ako rozumel Józua tomu, čo vykonal Hospodin pre Izrael dodržaním svojej zmluvy a naplnením plánovaného zámeru? Józ 24

v. 3.4

v. 5-7

v. 8-12

v. 13

- Čo mali urobiť Izraelci ako odpoveď? Józ 24,14-18

 

 

 

 

 

 

Keď čítame, ako Izraelci odpovedali, cítime vrúcnosť a úprimnosť ich slov: Boh nám zakázal slúžiť iným bohom. Ako veľa pre nás urobil!

- Stalo sa ti, že si niečo Bohu úprimne sľúbil, ale neskôr si to porušil? Čo môžeš urobiť pre to, aby si splnil, čo si Bohu sľúbil?

 

Pondelok 24. septembra

NEVERNOSŤ NEVESTY

A teraz čo chceš na ceste do Egypta? Napiť sa vody z Nílu? A čo hľadáš na ceste do Asýrie? Napiť sa vody z Eufratu? (Jer 2,18)

Obdobie kraľovania Dávida a Šalamúna sa vyznačovalo všeobecnou vernosťou Hospodinovi. Ale Jeroboám, prvý kráľ Izraela na severe, zhotovil v Dáne a Bételi zlaté teľatá, aby jeho poddaní nemuseli ísť do chrámu na juhu; mohlo by ich to totiž pokúšať emigrovať do Judska. (1 Kráľ 12,28-30) Pretože ustanovil vlastných kňazov, leviti zo všetkých oblastí Izraela sa presťahovali do Judska. (2 Par 11,13-16) Ďalší králi, ktorí viedli Izrael k uctievaniu iných bohov, boli často prirovnávaní práve k Jeroboámovi. (1 Kráľ 16,7.26)

Proroci odsudzovali Izrael a Judsko za to, že Božiu slávu vymenili za bezcenné modly (Jer 2,11), že hľadali pomoc u iných národov a nespoliehali sa na Hospodina. (Jer 2,18) Jeremiáš hovorí, že prestať dôverovať Hospodinovi znamená zabudnúť na manželskú zmluvu uzavretú s Hospodinom. Je to niečo podobné, ako keby nevesta zabudla na svoje svadobné klenoty a ozdoby. (v. 32)

- Akým názorným obrazom proroci opisujú nevernosť Izraela a Judska?

Jer 5,7

Ez 16,26-29.34

Hoz 9,1

V istom okamihu prorok prirovnáva tento vzťah k vzťahu medzi mužom a ženou počas medových týždňov. Hneď nato o neveste hovorí, že sa začala oddávať prostitúcii. A čo je ešte horšie, Ezechiel vyhlasuje, že aj keď väčšina prostitútok berie za "svoje služby" odmenu, Judsko bolo ochotné za svoje služby samo platiť! (Ez 16,34)

Predstavte si ženu, ktorá má láskavého a starostlivého manžela, ktorý je ochotný dať jej nesmierne veľa a urobiť pre ňu všetko, čo môže. (Iz 5,4) A predsa sa vzdáva tohto vzťahu pre mužov, ktorí ju chcú využiť len na telesnú rozkoš.

Nemá to nijaký zmysel - a to preto, že hriech nemá nijaký zmysel. Ak sa denne neodovzdáme Bohu, hriech spôsobí, že aj my budeme robiť rovnako nerozumné a ľahkomyseľné veci.

- Akých hlúpostí a nedbalostí sa ľudia dopúšťajú vinou hriechu? Ako sa pred tým chrániť?

Utorok 25. septembra

OVOCIE NEVERY

Keď sa budú potom pýtať: Prečo nám Hospodin, náš Boh, urobil toto všetko, odpovedz im: Ako ste opustili mňa a slúžili ste cudzím bohom vo vlastnej krajine, tak budete slúžiť cudzincom v krajine, ktorá nie je vaša. (Jer 5,19)

Aj keď Biblia používa obraz nevernej ženy, väčší sklon k nevere majú muži. V oboch prípadoch je to však tak, že ten, kto sa dopúšťa cudzoložstva, si myslí, že nájde šťastie na zakázanej pôde. Namiesto toho ho však čaká len nešťastie a trápenie.

Často sa stáva, že po hriechu prichádza náležitý trest. Život v zasľúbenej krajine závisel od vernosti Izraelcov Hospodinovi. Keď ho opustili a odišli za inými bohmi, Hospodin nebol povinný chrániť ich pred armádami iných národov. Dovolil, aby znášali dôsledky svojej nevery.

- Aký dôležitý princíp je predstavený vo verši Jer 5,19? Pozri tiež Gal 6,7.

 

 

 

 

 

 

 

- Čo hovorí Pán svojmu ľudu u Jer 5,22? Aký princíp im vysvetľuje?

 

 

 

 

 

 

 

 

Boh nás stvoril. Vie o nás viac, ako my sami. Pretože nás miluje, chce pre nás to najlepšie. To je dôvod, prečo nám prikázal, aby sme ho poslúchali. (5 Moj 10,13) Ak budeme rešpektovať jeho zákon a žiť v súlade s princípmi, ktoré dal, môžeme byť uchránení od mnohého zbytočného trápenia a bolesti.

- Si si vedomý toho, že poslušnosť ťa chráni a stará sa o tvoju bezpečnosť? Čo si sa naučil z vlastných chýb?

Streda 26. septembra

OBNOVA

Takto vraví Hospodin: Na tomto mieste, o ktorom hovoríte, že ostane pusté, bez ľudí a bez zvierat, v judských mestách a na uliciach Jeruzalema, ktoré budú obrátené na púšť bez ľudí, obyvateľov a bez zvierat, bude ešte počuť hlas radosti a veselosti, hlas ženícha a hlas nevesty i hlas tých, ktorí vtedy, keď prinesú ďakovnú obeť do domu Hospodinovho... (Jer 33,10.11)

Keď Boh dovolil, aby boli obyvatelia Izraela a Judska ako zajatci odvlečení z krajiny, ktorá im bola zasľúbená, v podstate sa s nimi "rozviedol". (Jer 3,8) To však nebolo jeho posledné slovo. Jeremiáš najprv vyhlasoval, že prestane radosť a potešenie a utíchne hlas ženícha a nevesty (Jer 7,34; 16,9; 25,10), neskôr však dodáva, že obdobie ticha sa skončí a v krajine budú ľudia znova počuť hlas nevesty a ženícha. (Jer 33,11)

- Prečo v krajine opäť zavládne radosť a smiech? Aké posolstvo tým Pán Boh dal svojmu ľudu vtedy - aj nám dnes? Pozri Ján 20,21; Fil 4,4; 1 Tes 1,6; 2 Ján 1,12

 

 

 

 

 

 

 

- Aké zasľúbenia dal Boh svojej nevernej neveste? Jer 25,11; 29,10; Ez 16,60

 

 

 

 

 

 

 

S hrozbou trestu proroci zároveň prinášali aj lúč nádeje. Jeremiáš vyhlásil, že prestane radosť a veselie a utíchne hlas ženícha i nevesty. (Jer 7,34; 16,9) Neskôr však dodáva, že to potrvá 70 rokov. (Jer 25,11) Potom budú ich utláčatelia porazení. Hozeáš predpovedal, že v Izraeli nastane obdobie, keď nebude pôrodov ani tehotenstva (Hoz 9,11), ale potom príde čas uzdravenia a lásky. (Hoz 14,4) To, čo Boh robí, nie je vlastne trest, ale výchova.

Proroci naliehali, aby sa Izrael vrátil späť k Hospodinovi. Sľubovali, že Hospodin ich určite znovu prijme. Boli presvedčení, že Izrael sa vráti. Obnova vzťahu však nastane len pod jednou podmienkou - že Boží ľud za odmenu zanechá svoju modloslužbu, bude zachovávať jeho príkazy a znovu sa bude spoliehať úplne na Hospodina.

Štvrtok 27. septembra

NOVÉ ZMLUVNÉ ZASĽÚBENIA

Ajhľa, prichádzajú dni - znie výrok Hospodinov - keď uzavriem novú zmluvu s domom Izraela a s domom Júdu. (Jer 31,31)

Je zlé, ak žena nie je verná svojmu partnerovi. Použitá metafora však hovorí o žene, ktorá sa oddala prostitúcii. Hospodin bol napriek tomu ochotný znovu prijať Izrael, znovu mu odpustiť a uzdraviť narušené vzťahy. A nielen ho prijať späť, ale urobiť pre neho aj omnoho viac.

- Aké posolstvo pre staroveký Izrael čítame u Jer 31,31-37? (tiež Gal 3,29; Žid 8,7-13; 10,16.17) Akú nádej a aké zasľúbenia nachádzame v týchto veršoch pre seba?

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodin nielen odpustí ich hriechy, ale sľubuje, že svoj zákon napíše do ich srdca a do ich mysle. (Jer 31,33) Tento verš je základ evanjelia, tajomstvo milosti. Je to nová zmluva, ktorá tvorí základ jeho zasľúbení pre všetkých, ktorí sa vo viere a v poslušnosti odovzdali Ježišovi.

Možno padneme. Možno zhrešíme. Možno urobíme chybu. Ale vďaka Ježišovi - a toho, čo urobil a robí pre nás - nám Boh odpustí. Plán spasenia nám ponúka úplné odpustenie. Nijaký hriech nie je taký veľký a nijaký hriešnik nie je taký zlý, aby pod krížom nemohol nájsť odpustenie. A to vlastne Boh povedal aj starovekému Izraelovi. To je to svetlo, ktoré z golgotského kríža žiari aj nám - posolstvo, ktoré má Boh dnes pre svoj ľud. Aj keby sme od neho odišli, náš láskavý a starostlivý manžel, náš Boh, nás miluje a chce nás opäť prijať. Nenúti nás však, ale priťahuje "povrazmi lásky". (Hoz 11,4)

- Odišiel si od Boha? Zavrhol si Božiu lásku? Boh ti hovorí: "Vráť sa! Odpustím ti a uzdravím ťa." Ako mu odpovieš?

 

Piatok 28. septembra

ODPORÚČANÉ ŠTÚDIUM

"Vyhnanci mohli svoju nádej na skoré oslobodenie zakladať nielen na tomto jedinom proroctve. Mali aj proroctvo Jeremiášovo s jasným údajom času, ktorý musí uplynúť, kým bude Izrael z Babylona vyslobodený. Hospodin prostredníctvom svojho posla predpovedal: "Po uplynutí sedemdesiatich rokov potrescem za ich vinu babylonského kráľa i ten národ i chaldejskú krajinu - znie výrok Hospodinov - a obrátim ju na večnú púšť." (Jer 25,12) Ak sa zostatky Júdejcov budú vrúcne modliť, Boh im preukáže svoju priazeň. "Dám sa vám nájsť - znie výrok Hospodinov - zmením váš údel a zhromaždím vás spomedzi všetkých národov, zo všetkých miest, na ktoré som vás rozohnal, - znie výrok Hospodinov - a navrátim vás na miesto, z ktorého som vás dal odviesť." (Jer 29,14) (PK 291.292; PK 552.553)

Námety na uvažovanie

1. Uvažujte o tom, prečo hriech navádza ľudí robiť nerozumné a ľahkomyseľné veci. Prečo je to tak, že aj tí, ktorí toho vedia viac, sa nechajú zviesť svojimi vášňami a túžbami? Ako môžeme pomôcť človeku, ktorý sa uberá zlou cestou?

2. Uvažujte o názore, že Boží zákon je určitou ochranou. Čo to znamená? Pred čím nás chráni? Prečo vernosť zákonu a princípom života, ktoré nám Boh dal, nie je nijakou zárukou toho, že nebudeme trpieť?

3. V časti na stredu sme hovorili o radosti, šťastí a pokoji, ktoré pramenia zo spásneho vzťahu s naším Pánom. Uvažujte o tom, že aj služba Bohu prináša radosť, šťastie a pokoj. Podeľte sa o svoje skúsenosti. Prečo je dôležité sústrediť sa na požehnania a dobré veci, ktoré sme ako Božie deti dostali?

Zhrnutie

Aj keď Izraelci Hospodina sklamali, nesmieme ich odsudzovať. Sme my - pre ktorých sú Izraelci varovným príkladom - vernejší svojim zmluvným sľubom, ktoré sme Bohu dali?

 

Západ slnka 18.32

||| na začiatok dokumentu |||