Späť Biblické úlohy

1. úloha: Týždeň od 27. septembra do 3. októbra 2003

Biblickí proroci a moderná kritika Stiahni ZIP

Základný verš

Pretože Hospodin, Pán neučiní nič bez toho, že by nevyjavil svoj zámer svojim služobníkom, prorokom. Ám 3,7

Hlavná myšlienka

Nejakého muža prehltne obrovská ryba, tri dni je v jej útrobách a potom ho živého vyvrhne na breh!

Máme tomu veriť?

Pravdaže. Veď o Jonášovi sa píše v Biblii. Ak je Biblia Božím slovom, potom aj príbeh o Jonášovi je Božím slovom. Určite poznáme verš: "Každé Bohom vnuknuté Písmo je aj užitočné na učenie, na karhanie, na naprávanie, na výchovu v spravodlivosti." (2 Tim 3,16) "Každé" - to znamená aj kniha proroka Jonáša a príbeh o neochotnom a zdráhajúcom sa prorokovi, ktorý sa stane návnadou pre veľkú rybu.

Niektorí učenci by radi Jonáša a jeho knihu odsunuli bokom ako mýtus, podobenstvo alebo pekný príbeh, ktorý vyjadruje len určitú teologickú myšlienku, nič viac.

Väčšiu chybu by hádam ani nemohli urobiť. Táto kniha bola zaradená do biblického kánonu z konkrétnych a dobrých dôvodov, ktoré chceme v tomto štvrťroku študovať.

V prvej úlohe sa sústredíme na tie aspekty, ktoré potvrdzujú, že Jonáš bol historickou osobnosťou.

Týždeň v skratke

- Ako sa začína kniha proroka Jonáša?

- Prečo je osobná skúsenosť jadrom tejto knihy?

- Prečo niektorí učenci spochybňujú hodnovernosť proroka Jonáša?

- Do akej miery ovplyvňujú moderné názory našu kresťanskú vieru?

- Majú nás nadprirodzené udalosti z prorokovho života prekvapiť?

Cieľ úlohy

1. Preskúmať ako Jonášova skúsenosť súvisí s jeho posolstvom.

2. Potvrdenie pravosti zázrakov v knihe Jonáš.

Nedeľa 28. septembra

Životopisy prorokov

Keď Jonáš vchádzal do mesta, v prvý deň cesty volal: Ešte štyridsať dní a Ninive bude vyvrátené! Jon 3,4

Biblia - to sú v podstate proroci a ich posolstvá. Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel a Daniel sú "veľkí" proroci, Jonáš patrí medzi tzv. "malých" prorokov.

Všetci proroci, "veľkí" i "malí", majú niektoré znaky spoločné. Podobne ako ostatné prorocké knihy, aj táto nám predstavuje proroka a jeho posolstvo. Väčšina prorockých kníh však obsahuje najmä významné posolstvá dané Bohom, ktoré mali proroci hlásať. Spravidla v nich nachádzame aj nejakú životopisnú črtu z prorokovho života, aj keď je to od knihy ku knihe rôzne. Jonášova kniha je výnimkou, pretože jej veľká časť hovorí o Jonášovi osobne, kým samotné posolstvo proroka je vyjadrené ani nie desiatimi slovami. Jonášov príbeh a jeho činy sú vlastne posolstvom samotným.

Čo je podstatou Jonášovho posolstva k obyvateľom Ninive? Jon 3,4.

Aj keď ho netvorí veľa slov, je to vlastne rovnaké, len zhustené posolstvo ostatných biblických prorokov, ktorých život a služba nie sú vôbec spochybňované.

Nahliadni do úvodu kníh niektorých "malých" prorokov, napríklad Micheáša, Náhuma, Sofoniáša a Obadiáša. Čo sa z týchto kníh dozvedáme o samotnom prorokovi?

Pri čítaní týchto kníh ľahko zistíme, že o samotných prorokoch a ich službe nám podávajú len veľmi málo informácií. Dozvieme sa ich mená, odkiaľ pochádzajú, kto bol ich otec a takmer nič viac. U Jonáša je to inak. Aj keď o jeho pôvode sa z jeho knihy veľa nedozvieme, kľúčovú úlohu majú jeho skúsenosti. U ostatných malých prorokov je to skôr výnimka než pravidlo.

Ako sme už povedali, v porovnaní s posolstvom, ktoré prorok hlása, sa na jeho život kladie zväčša malý dôraz. Čo to chce povedať nám, ktorí máme sklon sústreďovať sa príliš na ľudí samotných, a nie na Hospodina? Ž 118,9

Prehľad dňa

1. Kto sú to proroci.

2. Čo a kto potvrdzuje hodnovernosť prorokov.

Pondelok 29. septembra

"Slovo Hospodinovo..."

A stalo sa slovo Hospodinovo k Jonášovi, synovi Amittaiho, povediac: Jon 1,1

Kniha proroka Jonáša sa začína v hebrejskom origináli výrazom, ktorý sa často prekladá: "A stalo sa..." S touto formuláciou sa tiež stretávame u Joz 1,1; Sud 1,1; Rút 1,1; 2 Sam 1,1 atď.

Rôznym prekladom tohto hebrejského výrazu sa nie vždy podarí vystihnúť podstata tohto špecifického slovného spojenia. Rovnakými slovami sa začínajú aj mnohé starozmluvné historické rozprávania. Naznačujú súvislosť s tým, čo sa už stalo, aj pôvod a význam správy, ktorá nasleduje. Inými slovami, nič v tomto hebrejskom výraze nenaznačuje, že autor chce vyjadriť niečo iné než historické fakty.

Čo vyjadruje úvodný verš knihy proroka Jonáša? Jon 1,1

Tento výrok nemá v prorockej službe len časový význam. "Vtedy sa stalo slovo Hospodinovo k nemu (Eliášovi) povediac: Vstaň, idi do Sarepty..." (1 Kráľ 17,8.9) "Vtedy stalo sa slovo Hospodinovo k Eliášovi Tišbänskému povediac: Vstaň, idi dolu v ústrety Achabovi, izraelskému kráľovi..." (1 Kráľ 21,17.18)

Ide o biblický záznam Božieho povolania proroka v Starej zmluve a čitateľ je na to upozornený hneď v úvode . Dostať "slovo Hospodinovo" bolo v skutočnosti autentickým znakom pravého proroka a teda dôkazom, že zvestované posolstvo nepochádza od proroka, ale od samotného Boha. V Jonášovom prípade text uvádza, že je to "slovo Hospodinovo", ktoré prichádza k Jonášovi - a to je niečo posvätné. Vždy, keď v Písme narazíme na tieto slová, mali by nám pripomenúť, že sa potrebujeme skloniť pred Bohom na nebi a prosiť o Svätého Ducha, aby nás požehnal pri štúdiu týchto svätých slov. Mali by nás tiež naplniť úžasom nad tým, že Boh neba ešte stále komunikuje s hriešnym ľudstvom.

Čo podľa teba znamená vyjadrenie "stalo sa slovo Hospodinovo"? Zaznieva "slovo Hospodinovo" len k prorokom? Akým spôsobom ho môžeme prijať aj my?

Prehľad dňa

1. Základné posolstvo úvodu biblickej knihy.

2. Čo sa deje, keď zaznie "slovo od Hospodina".

Utorok 30. septembra

Ďalšie historické dôkazy

Vstaň, choď do veľkého mesta Ninive a káž proti nemu, lebo ich nešľachetnosť vystúpila predo mňa. Jon 1,2

Aký súvis majú uvedené verše s príbehom proroka Jonáša? Koho v nich Pán Boh napomína a varuje?

Iz 13,1

Jer 25,20-27

Ez 21,28-32

V uvedených veršoch, ako aj mnohých ďalších, je Božia výzva adresovaná pohanským národom. Pán Boh sa snaží upozorniť ich na následky hriechov a neprávostí, ktorých sa dopúšťajú. V tomto zmysle sa kniha proroka Jonáša, zameraná na neizraelský národ, nelíši od iných posolstiev Biblie adresovaných tiež pohanom. Kniha proroka Jonáša je preto (okrem iného), kľúčovým posolstvom o Božej milosti, ktorá presahuje hranice starovekého Izraela a Judska. A to je, na rozdiel od postojov niektorých kritikov, ďalším dôkazom jej autentickosti.

Vyhľadaj si nasledujúce verše: Mat 12,39-41. Kto vyriekol tieto slová?

Čo nám tieto verše hovoria o historicite proroka Jonáša?

Ježiš Kristus hovorí nielen o prorokovi Jonášovi v "útrobách veľkej ryby", ale s jeho skúsenosťou spája svoje vlastné posolstvo. Ježiš nemal teda o historicite proroka Jonáša ani tie najmenšie pochybnosti.

Je mnoho tých, ktorí o sebe tvrdia, že sú kresťanmi, a predsa pokladajú niektoré biblické príbehy, ako napríklad tento, za nehistorické. Aké dôsledky má podobný spôsob myslenia? Ako sme uviedli, Ježiš jednoznačne veril tomu, čo je napísané o Jonášovi. Tí, čo tomuto príbehu neveria, musia teda odmietnuť aj Ježišove slová. Ak nemôžeme veriť tomu, čo povedal Ježiš o Jonášovi, prečo by sme mali veriť tomu, čo čítame na iných miestach? A ak nemôžeme veriť Ježišovým slovám, čomu potom v Biblii veriť môžeme? Ktoré ďalšie nebezpečenstvá vyplývajú z prístupu, že si vyberáme, ktoré časti Biblie prijmeme za historické a ktoré nie?

Prehľad dňa

1. Prečo Pán Boh posiela prorokov - dôvod Božieho posolstva.

2. Čo znamená Ježišov odkaz na Jonášov príbeh.

Streda 1. októbra

Zázraky v knihe Jonáš I.

Hospodin nastrojil veľkú rybu, aby pohltila Jonáša; Jonáš bol v jej vnútri tri dni a tri noci. Jon 2,1

Moderní kritici majú tendenciu zamietnuť historicitu knihy proroka Jonáša, a to najmä pre zázraky, ktoré v nej nachádzame.

Vypíš nadprirodzené udalosti, s ktorými sa v knihe stretávame. Kniha má len 4 kapitoly, preto si ju prečítaj najskôr celú.

O nadprirodzených udalostiach sa v knihe hovorí vždy veľmi krátko a sú akoby v pozadí. Nie sú jadrom príbehu ani nie sú dané do centra našej pozornosti. O "veľkej rybe" je zmienka len v troch veršoch. O zázrakoch sa v knihe hovorí tak prirodzene, akoby nás pôsobenie Božej moci nemalo vôbec prekvapovať.

Aj keď je príbeh muža, ktorý aj po prehltnutí veľkou rybou zostal nažive, nadmieru výnimočný a nezvyčajný, nie je to jediný zázrak v Biblii. O akých zázrakoch čítame v uvedených veršoch?

2 Moj 13,21.22

Dan 5,24-29

Mat 1,20

Mar 6,44

Ako inak môžeme vysvetliť tieto udalosti, než nadprirodzeným Božím zásahom? Aké nerozumné je odmietať niektorú časť Biblie len preto, že ide o nadprirodzený čin, ktorý presahuje hranice našej logiky, rozumu alebo vedy! Práve naopak. Mali by sme z nich pochopiť, aké obmedzené môžu byť naše poznatky, naša logika a náš rozum, keď ide o Božie veci.

Prehľad dňa

1. Zázraky v knihe Jonáš.

2. Význam a hodnovernosť zázrakov v Biblii.

Štvrtok 2. októbra

Zázraky v knihe Jonáš II.

Či vystihneš Božiu podstatu a vystihneš dokonalosť Všemohúceho? Jób 11,7

Starovekí židovskí pisatelia vôbec nespochybňovali autenticitu proroka Jonáša. Dokonca Josephus, židovský historik, pôsobiaci v dobe Ježiša Krista, pokladal knihu proroka Jonáša za historickú. Preto tento príbeh zaradil do svojej histórie židovského národa. Ďalším dôkazom historicity tejto knihy je jej zaradenie medzi prorocké knihy, ktoré nie sú spochybňované. Dôkazom je aj to, že vždy patrila medzi malých prorokov. Zaujímavý je aj fakt, že mnohé generácie skorších biblických učencov boli presvedčené o tom, že kniha Jonáš nie je len výplodom fantázie jej autora.

Historická správnosť knihy proroka Jonáša sa začala spochybňovať relatívne nedávno. Čo si myslíš, z akého dôvodu? Prečo práve moderná doba a možno úspechy v oblasti vedy spôsobili, že sa príbeh o Jonášovi začal spochybňovať?

Pred niekoľkými rokmi sa istý pán Thomas Jefferson rozhodol vydať evanjeliá. Z pôvodného textu však odstránil všetko, čo sa podľa neho priečilo logike, zdravému rozumu a racionálnemu uvažovaniu. Tak vznikla Jeffersonova Biblia, preklad evanjelií, v ktorom si Ježiš neuplatňuje nárok byť Bohom, kde chýba narodenie z panny, zázračné uzdravenia, vzkriesenie ľudí, Ježišovo vzkriesenie a nanebovstúpenie aj mnohé ďalšie veci. Podľa Jeffersona tieto veci nemohli byť skutočné. Prečo? Domnieval sa totiž, že sa priečia zdravému sedliackemu rozumu, a teda logike.

Čo nám Jeffersonov prístup k Biblii prezrádza o hraniciach nášho rozumu a logiky, pokiaľ ide o porozumenie Božích ciest?

Ako nám môžu argumenty Biblie pomôcť chrániť sa pred skepticizmom a pochybnosťami, ktoré sú dnes bežné? 1 Kor 2,14; 3,19; Žid 10,38

Prehľad dňa

1. Historická správnosť knihy Jonáš.

2. Vzťah medzi autoritou Boha, biblickou správou a ľudským úsudkom.

Piatok 3. októbra

Odporúčané štúdium

Prečítaj si 2 Kráľ 14,23-25. Tieto verše nás informujú o tom, že Jonáš zvestoval Božie posolstvo izraelskému kráľovi Jeroboámovi II., ktorý vládol v rokoch 782/781-753 pred Kr. Počas vlády jeho bezprostredných predchodcov podnikli aramejské národy pod vedením Damašku opakované útoky na Izrael, čo spôsobovalo obyvateľstvu veľké utrpenie. (2 Kráľ 13,3-5; Ám 1,3) Joasovi (798-782/781) sa podarilo ulúpené mestá získať späť (2 Kráľ 13,25). Jonáš predpovedal, že Jeroboám obnoví hranice Izraela z čias kráľa Dávida.

Táto predpoveď sa naplnila. (2 Kráľ 14,25-27) Izrael opäť prosperoval, ale nie nadlho. Proroci Hozeáš a Ámos už za vlády Jeroboáma vážne karhali a napomínali severné kráľovstvo. (Hoz 1,1; Ám 1,1) Kým Ámos pochádzal z juhu, z Tekoy, neďaleko Betlehema, Jonáš zo severu. Je dosť možné, že jeho rodina priamo trpela pod sýrskymi nájazdmi na Izrael. Možno práve toto vysvetľuje jeho silný odpor a nepriateľstvo voči asýrskemu mestu Ninive, ktoré v tom čase predstavovalo ešte väčšiu hrozbu a nebezpečenstvo ako Sýria.

Diskusné otázky

1. Uvažuj, čo by sa stalo s kresťanstvom, keby sme mali len Jeffersonovo vydanie Biblie, z ktorej vyškrtol všetko, čo je naším rozumom nepochopiteľné. Čo by nám zostalo? Akú nádej by sme mali? Aké dôsledky by prinieslo myslenie, ktoré by ohraničilo Bibliu a jej jednotlivé časti do rámca modernej vedy a rozumu? Prečo sa mnohí z tých, ktorí sa pustili touto cestou, napokon zriekajú viery úplne?

2. Vráť sa k nasledujúcim veršom: Jób 11,7; 1 Kor 2,14; 3,19 a Žid 10,38. Hovoria tieto verše o tom, že svetská múdrosť, rozum a veda sú zlé, alebo o tom, že samotné tieto veci nás nemôžu viesť k poznaniu, aké skutočne potrebujeme? Pozri Ján 17,3.

Zhrnutie

Boh mal určite dobrý dôvod na to, aby bola kniha proroka Jonáša zaradená do biblického kánonu. Chce nám ňou ukázať, že preto, aby naplnil svoj zámer s nami, je ochotný urobiť aj to, čo možno nikto z nás nečaká a ani netuší.

Západ slnka 17.26

||| na začiatok dokumentu |||