Späť Biblické úlohy

11. úloha: Týždeň od 9. do 15. septembra 2007

Achab a Jezábel - zneužitie autority Stiahni ZIP

Texty na tento týždeň: 1 Kráľ 16,28-34; 1 Kráľ 17 a 18

Základný verš

Neťahajte cudzie jarmo s neveriacimi! Veď čo má spravodlivosť spoločné s neprávosťou a aké spoločenstvo má svetlo s tmou? (2 Kor 6,14)

 

Manželskému páru Achab a Jezábel sa zo všetkých manželstiev uvedených v Biblii ťažko niektoré vyrovná. Zo vzťahu nerozhodného kráľa so slabou vôľou a po moci bažiacej intrigánskej ženy ťažko mohlo vzísť niečo dobré.

Táto úloha hovorí o zneužívaní moci a autority. Moc a autorita sú dary od Boha. Tí, čo ich dostali, sú pred Bohom zodpovední za to, aby ich používali čestne a poctivo. Achab a Jezábel používali svoju moc a autoritu spôsobom, ktorý bol v rozpore s Božou vôľou. Následky museli niesť nielen oni. Je to dobré ponaučenie o tom, ako uplatňovať moc - nech je akákoľvek -, ktorú sme dostali.

Hlavná myšlienka

Manželia Achab a Jezábel sa navzájom popudzovali k tomu najhoršiemu. Je to zlé pre každé manželstvo, ale pretože išlo o vedúcich predstaviteľov národa, dôsledky boli katastrofálne.

 

Nedeľa 9. septembra

ACHAB

Robil, čo sa Hospodinovi nepáči, ba ešte viac ako všetci pred ním. (1 Kráľ 16,30)

V minulej úlohe sme hovorili o Dávidovom hriechu s Batšebou, ktorý spôsobil mnoho bolesti a utrpenia nielen jemu samému, ale celému národu. Jeho oslabená pozícia zasiala semienka vzbury v jeho vlastnom dome a pripravila pôdu na rozdelenie národa na dve samostatné kráľovstvá asi o generáciu neskôr.

- Čo nám hovoria verše z 1 Kráľ 16,28-30 o Achabovej povahe?

 

 

 

 

 

- Čo robili králi, ktorí panovali pred Achabom? Pomáha nám to pochopiť mieru skazenosti, aká bola za vlády Achaba? 1 Kráľ 12,25-33; 13,33.34; 14,22-27; 15,26.34; 16,15-20.25

 

 

 

 

 

 

"Dva roky pred Ásovou smrťou začal v izraelskom kráľovstve vládnuť kráľ Acháb. Jeho vláda sa od samého začiatku vyznačovala neslýchaným odpadlíctvom. Jeho otec Omrí, zakladateľ Samárie, ´robil, čo sa nepáčilo Hospodinovi, ba ešte horšie ako všetci pred ním´ (1 Kráľ 16,25), no Achabove hriechy boli ešte ťažšie. Svojimi činmi viac popudzoval Hospodina, Boha Izraela, ako všetci izraelskí králi pred ním a počínal si tak, akoby mu bolo málo chodiť v hriechoch Járobeáma, syna Nebátovho (1 Kráľ 16,33.31). Nestačilo mu, že podporoval bohoslužby zavedené v Bételi a v Dáne, ale bezbožne zavádzal ľud do hriešneho pohanstva a uctievanie Hospodina nahrádzal uctievaním Baala." (PK 60.61; PK 114)

Z nášho pohľadu vieme sotva pochopiť, ako mohli títo králi padnúť do takých hriechov a modloslužby. To je však náš pohľad "zvonku". Ktovie, čo by robil ktokoľvek z nás, keby bol na ich mieste. Tieto príbehy by mali slúžiť ako výstraha. Ľahko sa totiž môže stať, že aj my odpadneme od živého Boha.

- Čo môžeš každý deň urobiť, aby sa nenarušil tvoj vzťah s Ježišom Kristom?

 

Pondelok 10. septembra

SILNÝ PÁR

A stalo sa, ako keby mu to bolo bývalo ešte málo chodiť v hriechoch Jeroboáma, syna Nebátovho, že si vzal za ženu Jezábel, dcéru Etbála, sidonského kráľa, a odíduc slúžil Bálovi a klaňal sa mu. (1 Kráľ 16,31)

Meno Jezábel sa stalo symbolom zla. Je viac než pravdepodobné, že toto manželstvo vzniklo skôr z politických záujmov ako z lásky. Počas Achabovej 22-ročnej vlády mali prevahu vojny, zväčša s Aramejcami pod vedením Benhadada. Tento kon?iktviedolAchaba k vytvoreniu aliancie s ostatnými ohrozenými susedmi a vyústil do uzavretia manželstva s Jezábel, dcérou Etbála, sidonského kráľa, ktorý bol kňazom Aštarty. O nejaký čas Achabova dcéra Atália upevnila vzťahy s Judskom uzavretím manželstva s Jehorámom, Jozafatovým synom a korunným princom Judska.

- Čo začal Achab robiť hneď po tom, ako sa oženil s Jezábel? 1 Kráľ 16,31-33

 

 

 

 

 

Achab sa už pred vstupom do manželstva dopúšťal rôznych hriechov a robil kompromisy. Pravdepodobne nepotreboval manželkine povzbudenia, aby nielen slúžil Bálovi, ale pomohol tiež šíriť uctievanie Bála v izraelskom národe. Robila to Jezábel preto, že naozaj verila svojmu bohu, alebo aby upevnila svoju moc? Keby boli nasledovníci Hospodina v prevahe, pravdepodobne by už bola mŕtva a určite by nebola kráľovnou. Preto je viac než pravdepodobné, že jej išlo o udržanie moci. Údajnú oddanosť svojmu "bohu" vhodným spôsobom využila ako prostriedok na získanie moci.

- Čo dokazujú jej snahy nahradiť uctievanie pravého Boha uctievaním Bála? 1 Kráľ 18,4.13; 19,1.2; 21,25

 

 

 

 

 

 

- Hriech vedie človeka do čoraz väčšieho odpadnutia. Onedlho Achab klesol tak hlboko, ako si zrejme nikdy nemyslel. Čo sa môžeme naučiť z tohto smutného príbehu, aby sme sa vyvarovali rovnakých chýb?

 

Utorok 11. septembra

JEZÁBEL A ELIÁŠ

Eliáš riekol: Netrápim Izraela, ale ty a dom tvojho otca tým, že ste opustili prikázania Hospodinove, a že ideš za Bálmi. (1 Kráľ 18,18)

- Pripomeň si známy príbeh z 1 Kráľ 18. O čo tu išlo?

 

 

 

Medzi Eliášom a Jezábel vznikol tuhý boj. Jezábel ako kráľovná mala silný politický vplyv. S náboženskou horlivosťou vykonávala v Izraeli dielo svojho otca, kráľa a kňaza Bálovho a Aštartinho v Týre a Sidone. Vďaka Jezábel postavil Achab Bálovi chrám, čoho súčasťou bol samozrejme "seminár" na prípravu kňazov. Jezábel osobne viedla Bálov kult v Izraeli a urobila z neho štátne náboženstvo.

- Akým spôsobom Jezábel podporovala prorokov svojho kultu? 1 Kráľ 18,19

 

 

 

 

 

Štyristo týchto prorokov jedlo z jej stola. To znamená, že mali prístup do kráľovskej domácnosti, čo sa neobišlo bez podpory jej manžela. Nepochybne mala nad ním veľkú moc.

Tvárou v tvár tomuto bezuzdnému odpadnutiu viedol Eliáš zápas o to, aby zachoval v národe uctievanie pravého Boha. Eliáš mal príznačné meno - "môj Boh je Jahve". Náboženský kon?iktvyvrcholil,keďEliášvtrholdoprítomnostikráľaAchabaavyhlásil,že bez Božieho pokynu nebude rosa ani dážď. (1 Kráľ 17,1) Bol to priamy útok na Bála, boha dažďa a teda aj boha úrody. Achab označil Eliáša za človeka, ktorý sužuje Izrael a vedie ho do záhuby (18,17), ale Eliáš mu to vrátil. Povedal, že táto "visačka" patrí kráľovi. Príčinou sucha nie je Eliáš, ale to, že Achab prestal uctievať Hospodina. (v. 16-18) Na summite na vrchole Karmel (v neprítomnosti Jezábel, ale za prítomnosti Achaba) Eliáš odhalil neschopnosť Bála a ukázal, že moc nad dažďom má Hospodin. Achab bol rovnako nemohúci ako Bál. Bezmocne sledoval porážku "bálizmu" a zavraždenie stoviek kňazov. Po návrate domov musel vysvetliť Jezábel, prečo na ďalší deň už nemusí pripraviť jedlo pre Bálových kňazov.

- Akými negatívnymi vplyvmi si obklopený? Čo môžeš urobiť, aby si ich moc čo najviac oslabil?

 

Streda 12. septembra

NÁBOTOVA VINICA

A stalo sa, keď počula Jezábel, že je Nábot ukameňovaný a že zomrel, že povedala Jezábel Achabovi: Vstaň, vezmi do vlastníctva vinicu Nábota Jizreelského, ktorú ti nechcel dať za peniaze, lebo Nábot už nežije, ale zomrel. (1 Kráľ 21,15)

- Čo spôsobilo, že situácia za Achabovej vlády bola taká zlá? Prečítaj si 1 Kráľ 21,1-4. Čo nám tento príbeh prezrádza o Achabovej povahe?

 

 

 

V 1 Kráľ 21,5-7 vidíme, ako zareagovala Jezábel. Bol to naozaj veľký kontrast! Nie div, že bola schopná ovládať celé kráľovstvo. Kým jej manžel prišiel domov mrzutý a pripravený vzdať sa, ona zosnovala sprisahanie, aby dostal, čo chcel. Jej reakcia bola: "Ty vykonávaš kráľovskú moc nad Izraelom?" Opäť vidíme, že jej išlo v prvom rade o moc a vládu a že sa vydala za človeka, ktorý jej nedokázal zabrániť v tom, čo si zaumienila.

- V 1 Kráľ 21,8-16 si prečítaj zvyšok príbehu. Akým spôsobom Jezábel dosiahla svoj cieľ? Aký trik použila? Čo nám to o nej hovorí?

 

 

 

 

 

Jezábel dobre poznala izraelské zákony, a preto ich dokázala využiť vo svoj prospech. Okrem vyhlásenia pôstu - čo znamenalo, že došlo k nejakému strašnému hriechu, ktorým bolo potrebné sa zaoberať - obvinila Nábota zo zločinu, za ktorý - ako vedela - je trest smrti. (3 Moj 24,16) Nakoniec to zariadila tak, že sa postarala aspoň o dvoch svedkov (4 Moj 35,30; 5 Moj 17,6), ako to vyžadoval zákon. Táto žena presne vedela, čo robí. Aj keď nebola nasledovníkom Hospodinovho náboženstva, vedela, ako ho využiť vo svoj prospech.

Zvyšok kapitoly (21,17-29) ukazuje, že hoci bola Jezábel strojcom tohto zločinu, Boh bral na zodpovednosť aj Achaba. Kráľ vedel, čo Jezábel podniká, a neurobil nič, aby ju zastavil. Za tento zločin bol rovnako vinný ako jeho manželka.

- Uvažuj o tom, ako ľahko sa dá pomocou náboženstva využívať ľudí. Mal si niekedy pokušenie použiť vieru na to, aby si ľudí prinútil urobiť to, čo si chcel ty? Prečo musíme byť veľmi opatrní, aby sme sa nechytili do takejto pasce?

 

Štvrtok 13. septembra

PRICHÁDZA KONIEC...

Achaziáš, syn Achabov, začal kraľovať nad Izraelom... A robil to, čo je zlé v očiach Hospodinových, a chodil po ceste svojho otca a po ceste svojej matere a po ceste Jeroboáma, syna Nebátovho, ktorý spôsobil to, aby hrešil Izrael. (1 Kráľ 22,52.53)

Achabovo a Jezábelino dobre premyslené konanie bolo príčinou toho, že Izrael začal uctievať Bála a zúčastňovať sa na všetkých nemorálnostiach, ktoré boli s tým spojené. To však nemohlo nevyvolať Boží hnev. K tomu všetkému pridali aj hriech opovrhovania všetkými pravidlami slušného panovania a dopustili sa chladnokrvnej vraždy nevinného Nábota. Ich manželstvo bolo najhoršou možnou kombináciou - slabošský kráľ a bezohľadná, mocichtivá a intrigánska žena. Nie div, že pre Izrael to bola hotová pohroma.

- Ako napokon skončili Achab a Jezábel? 1 Kráľ 22,29-40; 2 Kráľ 9,30-37

 

 

 

 

Zhubný vplyv tohto nešťastného spojenia s nimi nezanikol, ale pretrval a prešiel aj na ďalšiu generáciu.

- Čo nám verše 1 Kráľ 22,51-53 hovoria o pokračujúcom vplyve týchto dvoch bezbožných ľudí?

 

 

 

 

 

"Achazja už počas vlády svojho otca pozoroval obdivuhodné skutky Najvyššieho. Bol svedkom strašných dôkazov, ktoré Boh dal nevernému Izraelovi o svojom zaobchádzaní s tými, ktorí nedbajú na požiadavky jeho zákona. No Achazja konal tak, akoby nešlo o skutočnosti, ale o bájky. Namiesto toho, aby sa pred Hospodinom pokoril, nasledoval Baala a nakoniec sa odvážil k najhoršiemu skutku bezbožnosti. Vzdorovitý a tvrdohlavý Achazja zomrel podľa slova Hospodinovho, ktoré vyriekol Eliáš. (2 Kráľ 1,17)" (PK 111.112)

- Bol si niekedy bezprostredne ovplyvnený hriechmi iných? Ktoré biblické princípy a zasľúbenia ti môžu pomôcť zmierniť napáchanú škodu?

 

Piatok 14. septembra

ODPORÚČANÉ ŠTÚDIUM

"Achab bol morálne slaboch. Jeho manželstvo s ráznou a bezohľadnou modlárkou malo zhubné následky nielen preňho, ale aj pre celý národ. Jeho bezzásadová povaha s malým zmyslom pre spravodlivosť sa dala Jezábelinou rozhodnosťou ľahko tvárniť. Sebectvom presiaknutý kráľ nevedel oceniť milosrdenstvo, ktoré Boh preukázal Izraelcom a vôbec si neuvedomoval povinnosť, ktorú ako strážca a vodca vyvoleného ľudu mal." (PK 61)

Námety na uvažovanie

1. V tejto úlohe sme hovorili o zneužívaní moci. Aké výhody so sebou prináša moc? Aké nebezpečenstvá? Uvažujte v triede o moci, ktorá je spojená s náboženstvom. Akým konkrétnym nebezpečenstvám sa musí človek vyhnúť, ak vykonáva moc, ktorá sa spája s náboženstvom? Prečo môže byť takáto moc najnebezpečnejšia, ak je zneužitá? Ako sa môžete ako zbor pred tým chrániť?

2. Uvažujte o vplyve, ktorý máme ako jednotlivci i ako cirkev. Ako sa môžeme presvedčiť, že náš vplyv vo svete i v cirkvi je čo najlepší?

3. Predstavte si, že prichádzate prvýkrát do vášho zboru. Akým dojmom na vás zapôsobí? Ktoré sú jeho silné a slabé stránky? Je dôležitý prvý dojem?

Zhrnutie

Achab bol hneď od začiatku zlý vládca, ale pod vplyvom Jezábel sa stal ešte horší. Nijaký iný pár nezneužil svoju moc tak ako oni. Boh musel zasiahnuť, aby zachránil Izrael a Judsko pred zničením.

 

Západ slnka 19.02

||| na začiatok dokumentu |||