Späť Biblické úlohy

10. úloha: Týždeň od 2. do 8. septembra 2007

Dávid a Batšeba, cudzoložstvo - a čo potom? Stiahni ZIP

Texty na tento týždeň: 2 Sam 11 a 12

Základný verš

Stvor mi čisté srdce, Bože, obnov vo mne pevného ducha! (Ž 51,12)

 

Manželstvo Dávida a Batšeby je príkladom toho, ako sa dá takmer všetko pokaziť. Nemanželské dieťa, podvod a vražda - to je súpis hriechov, ktorý svedčí o tom, ako hlboko môže človek padnúť.

V súvislosti s Batšebou Dávid porušil šieste prikázanie "Nezabiješ!", siedme prikázanie "Nescudzoložíš!", deviate prikázanie "Nevyslovíš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!" a desiate prikázanie "Nepožiadaš..." (2 Moj 20,1-17) Aj keď Dávid na Batšebu možno vyvíjal určitý nátlak, Batšeba sa aj vlastnou vinou ocitla vo veľmi zraniteľnej pozícii. Kto by si pomyslel, že malá nádoba na umývanie môže byť taká nebezpečná? Už či to bol úmyselný trik, aby si ju kráľ všimol, alebo len nešťastné zlyhanie zdravého úsudku, jej nerozvážnosť skončila strašnými následkami pre oboch.

To, že Dávidovi bolo odpustené, je mocným svedectvom o Božej milosti aj v prípade hriechov, ktoré sú doslova zločinom. Aj keď sa divíme, ako hlboko Dávid klesol, oveľa viac žasneme nad tým, že Božia milosť siaha až do najväčších hĺbok mravnej skazenosti. Aké šťastie pre nás!

Hlavná myšlienka

Príbeh Dávida a Batšeby svedčí o tom, že aj najzbožnejší ľudia sa môžu dopustiť najhoršieho hriechu. Aké šťastie, že máme Boha, ktorý odpúšťa aj to, čo sa zdá byť neodpustiteľné.

 

Nedeľa 2. septembra

VHODNÉ PODMIENKY NA PÁD

Dávid si vzal ešte vedľajšie ženy a ženy z Jeruzalema, keď tam prišiel z Chebrónu. Dávidovi sa narodili ďalší synovia a dcéry. (2 Sam 5,13)

- Prečítaj si 2 Sam 3,1-5 a 5,13. Prečo Dávid urobil to, čo urobil? Prečo bolo jeho cudzoložstvo dokonca ešte odpornejšie?

 

 

 

 

Jedno príslovie hovorí, že oči človeka sa nenasýtia. (Prísl 27,20) V Dávidovom prípade je to naozaj pravda. Vtedy, keď zatúžil po Batšebe, mal už viac ako šesť žien a ktoviekoľko družiek. Nestačilo mu to azda? Aby uspokojil svoju túžbu, musel si vziať ženu iného muža?

Nemali by sme prehliadnuť jeden dôležitý princíp: S každým odklonom od Božej vôle je vnútro človeka stále viac otvorené pre podvod a nerozumnosť. Previnením sa proti Božej vôli Dávid otvoril cestu ďalšiemu pokušeniu. Pretože holdoval vášni - a vôbec nemal v úmysle sa tomuto pokušeniu vyhýbať - ovládala ho stále viac. Keby nasledoval Boží ideál - jeden muž a jedna žena - bol by menej prístupný satanovým pokušeniam. Ale takto bola živná pôda pripravená a Dávid sa nechal strhnúť...

- Na čo nás upozorňujú slová u Jakuba 1,12-15?

 

 

 

 

 

 

 

Tí, ktorí už viedli boj proti závislosti alebo neovládateľnej túžbe akéhokoľvek druhu, vedia, že tento hriech nie je nikdy uspokojený. Čím viac sa tomu oddávate, tým viac to chcete; a čím viac to chcete, tým ľahšie si to ospravedlníte, až kým si vás to úplne nezotročí. Ako to vyjadril Ježiš: "Každý, kto pácha hriech, je otrokom hriechu." (Ján 8,34)

- Akú skúsenosť máš s pokušením a závislosťami, ktoré ťa ovládajú? Aké máš zasľúbenia o víťazstve? Aké rozhodnutie musíš urobiť, aby sa tieto zasľúbenia stali v tvojom živote realitou?

 

Pondelok 3. septembra

PÁD

Dávid poslal povyzvedať sa o tej žene. Oznámili mu: Je to Elíámova dcéra Bat-Šeba, žena Uriáša Chetejského. (2 Sam 11,3)

- Prečítaj si 2 Sam 11,1-5. Ktoré kroky viedli Dávida k hriechu? V ktorých okamihoch sa mohol zastaviť a zastaviť tak svoj pád? Ktoré starozmluvné príbehy ho mohli motivovať? Pozri napríklad 1 Moj 39,7-14.

 

 

 

Prvotné pokušenie vyvolané tým, čo "vidíme", prichádza na každého z nás. Môže byť nedobrovoľné, ale samotné pokušenie nie je hriechom. Ďalším krokom je nevenovať pokušeniu prehnanú pozornosť, pretože by to znamenalo chodiť po veľmi nebezpečnej pôde a možno by došlo aj k hriechu v myšlienkach. Potom by už bolo naozaj veľmi ťažké zdržať sa od ďalšieho a posledného kroku - samotného zločinu.

Zdá sa, že Dávid hneď od začiatku vedel, čo urobí. Zistil si, kto je tá žena a hoci mu priamo povedali, že ide o vydatú ženu, nechal si ju priviesť k sebe, aby naplnil svoje zmyselné túžby. Urobil to azda z nejakého iného dôvodu? Vzhľadom na jej manželstvo nemal podniknúť nič pre to, aby sa stala jeho ženou. Jeho však úplne ovládla slepá vášeň.

Ako kráľ bol zrejme zvyknutý mať všetko, čo chcel. Prečo teda nie aj túto ženu?

- Čo môžeme povedať o Batšebe? Ako reagovala na Dávidove ponuky? 2 Sam 11,4

 

 

 

 

Zalichotila jej pozornosť kráľa, alebo sa snažila brániť sa jeho návrhom? Možno sa úmyselne umývala na dohľad, alebo možno predpokladala, že kráľ je preč, pretože bojuje so svojím vojskom, ako bolo zvykom. (2 Sam 11,1) Text nenaznačuje, že kráľ ju k niečomu nútil, ako to bolo v prípade Ammonovom, keď znásilnil Támar. (2 Sam 13,14) Nehovorí ani to, že ona sa mu ochotne oddala. Nech to bolo akokoľvek, Dávid - ktorý to mal vedieť lepšie - zneužil túto mladú ženu a oboch ich doviedol do hriechu.

- Sexuálne ponuky môžu byť veľmi silné. Akí opatrní musíme byť, aby sme nezneužili tieto slabosti iných a nepoužili ich na osobné uspokojenie alebo zisk! Aké posolstvo "vysielaš" svojimi slovami, svojím oblečením, rečou svojho tela?

 

Utorok 4. septembra

KAMUFLÁŽ

Ráno napísal Dávid Jóábovi list a poslal ho po Uriášovi. V liste stálo: Postavte Uriáša dopredu do najtuhšieho boja, potom sa stiahnite od neho, nech ho zrazia a nech zomrie. (2 Sam 11,14-15)

V 2 Sam 11,5 čítame, ako Batšeba oznámila Dávidovi, že je tehotná. Jej predpoklad - že otcom dieťaťa je Dávid - naznačuje, že pravdepodobne nebola s nikým iným, teda ani so svojím manželom.

- Hrá Batšeba nejakú úlohu v snahe oklamať manžela? 2 Sam 11,6-25

 

 

 

 

 

Nič nenaznačuje, že by Batšeba vedela, aké plány má Dávid s jej manželom. Dávid to tak pravdepodobne chcel. Ale to, že Dávid sa snažil, aby Uriáš šiel domov k svojej manželke, naznačuje, že Dávid si bol istý, že Batšeba svojmu mužovi nepovedala, že čaká dieťa s kráľom.

- Prečo mu to nepovedala? 3 Moj 20,10

 

 

 

 

 

Dávid ju dostal do peknej kaše. Keby sa priznala, zrejme by ju čakala smrť. A keby to vyšlo najavo, Dávid mohol všetko poprieť (veď preto sa dopustil vraždy, aby sa z toho dostal). O čo ľahšie bolo povedať lož! Prečo by som si ja, keď mám toľko žien a družiek, bral ženu jedného zo svojich najvernejších a najstatočnejších vojakov? A Batšeba, pretože čaká dieťa od iného muža, nebude mať možnosť dokázať jeho vinu. Kto by veril jej slovám namiereným proti obľúbenému a mocnému kráľovi, ktorý si môže užívať s toľkými svojimi ženami? Batšeba bola úplne bezradná.

Keď sa na situáciu pozrieme z jej pohľadu, čo by získala z toho, keby sa priznala? Dávid to zrejme vedel, preto sa cítil bezpečný, keď sa pokúšal dostať Uriáša do jej prítomnosti. Ale ako vieme, nepodarilo sa mu to.

- Všimni si, ako rýchlo sa jeden okamih neovládanej vášne môže zmeniť na hriech a zločin. Dávaš pozor na svoje pocity a túžby? Vyhýbaš sa miestam a okolnostiam, ktoré ťa môžu zviesť na scestie?

 

Streda 5. septembra

MZDA HRIECHU

Keď prešiel čas smútku, poslal Dávid po ňu, vzal ju do svojho domu a stala sa jeho ženou. Porodila mu syna. Ale to, čo Dávid spáchal, sa nepáčilo Hospodinovi. (2 Sam 11,27)

- Čo nám verše 2 Sam 11,26.27 hovoria o Dávidovi a Batšebe?

 

 

 

 

Batšeba smútila za svojím mŕtvym manželom. Jej žiaľ mohol byť pre ňu o to bolestivejší, že si možno uvedomovala svoj podiel na jeho smrti. Nevieme, koľko v tom čase vedela o Dávidovom skutku, ale po čase sa začali šíriť chýry o kráľovom zločine. Medzitým Dávid urobil jedinú "čestnú" vec, akú mohol - vzal si ju za manželku. Predpokladajme, že potrebovala minimálne mesiac na to, aby zistila, že je tehotná; predpokladajme tiež, že za svojím manželom smútila 30 dní. (4 Moj 20,29) Vzhľadom na to, ako dlho trvalo Dávidovi, kým sa mu podarilo Uriáša zabiť, sotva si mohol ktokoľvek nevšimnúť, že niečo nie je v poriadku, pokiaľ ide o čas narodenia dieťaťa.

- Aký princíp môžeme vypozorovať v príbehu opísanom v 2 Sam 12,13-23?

 

 

 

 

Dôsledky hriechu sú hrozivé - spôsobujú utrpenie aj tým, ktorí s ním nemali nič spoločné. Koľko manželských partnerov a detí trpí pre hriech cudzoložstva, ktorého sa dopustil jeden z rodičov? Hriech nezostáva nikdy v izolácii. Skôr či neskôr sa nejakým spôsobom dostavia následky. Môžeš uviesť ďalšie príklady z Biblie, ktoré potvrdzujú tento princíp?

- Čo nám verš 2 Sam 12,24 hovorí o vzťahu medzi Dávidom a Batšebou?

 

 

 

 

 

- Aj odpustený hriech môže mať strašné následky. Aké poučenie vyplýva z tohto príbehu pre nás, keď denne čelíme pokušeniu pádu do hriechu?

 

Štvrtok 6. septembra

DÁVID A BATŠEBA - POSLEDNÉ DNI

Odvetila mu: Pane môj, ty si prisahal svojej služobnici na svojho Boha Hospodina: Šalamún, tvoj syn, bude kráľom po mne; on zasadne na môj trón. (1 Kráľ 1,7)

Po narodení Šalamúna sa Batšeba vytráca zo stránok Biblie a objavuje sa až na konci Dávidovej vlády. Nebyť toho, že ich ďalší syn Šalamún mal zasadnúť na trón Izraela, stala by sa jednoducho ďalšou Dávidovou manželkou. V 1 Par 22,5-9 Dávid cituje Hospodinove slová o tom, že novým kráľom bude Šalamún.

- Prečítaj si 1 Kráľ 1,1-27. O čom sa tu píše? Prečo sa Adoniáš domnieval, že trón by mal patriť jemu, nie Šalamúnovi? Pozri 2 Sam 3,4.

 

 

 

 

 

Boh si vyvolil Šalamúna, aby sa stal dedičom trónu. Od narodenia Šalamúna sa Batšeba znovu objavuje na scéne až pri Adoniášovej vzbure, keď spolu s prorokom Nátanom oznamujú kráľovi, čo sa deje. Obaja - ona i Nátan - vedia, že Hospodin si vyvolil Šalamúna, nie Adoniáša.

Dávid potešuje Batšebu po smrti ich syna. A teraz, keď sa toto kráľovstvo nachádza na pokraji občianskej vojny, Batšeba viac než kedykoľvek predtým potrebuje kráľovo uistenie, že sa postará o to, aby na trón nastúpil ich syn.

- Prečítaj si 1 Kráľ 1,28-31. Všimni si Batšebinu odpoveď kráľovi po slovách uistenia, ktoré potrebovala počuť. Čo nám to prezrádza o ich vzťahu?

 

 

 

 

 

 

- O každý dobrý vzťah - manželstvo, priateľstvo alebo vzťah rodič-dieťa - sa musíme starať a prehlbovať ho. Sú vzťahy, na ktorých potrebuješ popracovať, viac do nich investovať alebo ktoré potrebuješ napraviť? Čo môžeš urobiť, aby sa tieto vzťahy prehĺbili?

 

 

Piatok 7. septembra

ODPORÚČANÉ ŠTÚDIUM

V knihe Šťastný domov si prečítaj kapitolu Mravná úroveň. (str. 104-107; AH 326-339)

"Mnohí repcú a obviňujú Boha z nespravodlivosti za to, že ušetril Dávida napriek jeho veľkej vine, kým Saula zavrhol za hriechy, ktoré sa im zdajú byť menej ohavné. Dávid sa však pokoril a vyznal svoj hriech, ale Saul pohrdol napomenutím a vo svojej vzdorovitosti sa zatvrdil...

Každý, kto dostane od Boha napomenutie a kajúcne vyzná a oľutuje svoj hriech, ako to urobil Dávid, môže si byť istý, že smie mať nádej. Ktokoľvek vierou prijme Božie zasľúbenie, dostane odpustenie. Hospodin nezavrhne ani jediného úprimne kajúceho hriešnika. Boh dáva zasľúbenie: Nech sa chopí mojej ochrany, nech uzavrie so mnou mier! (Iz 27,5). Nech bezbožný opustí svoju cestu a muž neprávosti svoje myšlienky a nech sa obráti k Hospodinovi, aby sa zmiloval nad ním, k nášmu Bohu, lebo on hojne odpúšťa. (Iz 55,7)" (PP 553; PP 726)

Námety na uvažovanie

1. Prečítaj si príbeh o tom, ako prišiel Nátan za Dávidom. Hneď od začiatku mohlo byť Dávidovi jasné, že tento príbeh je o ňom. A predsa si to nepripúšťal. Čo sa z toho môžeme naučiť o tom, ako ľahko nás môže hriech oslepiť? Aké "bezpečnostné opatrenia" môžeme urobiť, aby sme chránili seba aj druhých pred pádom do podobného sebaklamu?

2. Prečítajte si spolu Ž 51. Uvažujte, ktoré prvky evanjelia Ježiša Krista sa tu nachádzajú. Čo nás to učí o moci Božej milosti v našich životoch?

3. O ktorých praktických duchovných pravdách čítame v príbehu o Dávidovi a Batšebe? Môžu nám pomôcť vyhnúť sa podobným chybám? Čo môžeme urobiť, aby sme si navzájom pomohli vyhnúť sa osídlu, do ktorého padol Dávid?

Zhrnutie

Aj tí zdanlivo najsilnejší a najbezúhonnejší spomedzi nás môžu padnúť. Čím vyššie postavenie človek zastáva, tým horšie bývajú následky. Príbeh Dávida a Batšeby je mocným posolstvom o cene hriechu - ale aj o veľkosti Božej milosti.

 

Západ slnka 19.17

||| na začiatok dokumentu |||