Späť Biblické úlohy

6. úloha: Týždeň od 5. do 11. augusta 2007

Samson a jeho žena - pochabosť vášne Stiahni ZIP

Text na tento týždeň: Sud 14-16

Základný verš

Lebo nič z toho, čo je vo svete - žiadostivosť tela, žiadostivosť očí a vystatovanie sa blahobytom - nie je z Otca, ale zo sveta. (1 Ján 2,16)

 

V Samsonovom príbehu sa moderný čitateľ stretáva s nejednou výzvou. Mnohé veci sa zdajú ťažko pochopiteľné. Svedčia o tom, ako povedal Pavol, že vidíme len "čosi ako zahmlený obraz v zrkadle". (1 Kor 13,12 NPK) Úplný a jasný obraz uvidíme, keď sa vráti Ježiš Kristus.

Napriek "zahmlenému obrazu" môžeme z pomerne smutného príbehu o Samsonovi, jeho žene a Dalile získať niekoľko vzácnych ponaučení.

Dalila sa nikdy nestala Samsonovou ženou. S ňou, ako aj so ženou, ktorú si vzal predtým, však prežil mnoho podobných skúseností: (1) obe boli Filištínky; (2) obe sa ?lištínskym kniežatám podarilo nahovoriť, aby chytili Samsona do pasce; (3) snahám oboch týchto žien sa Samsonovi spočiatku darilo odolávať, ale napokon im obom podľahol. Aj keď sa s Dalilou neoženil, Samsona skôr zvykneme spájať s ňou ako s manželkou, ktorej meno ani nepoznáme.

Hlavná myšlienka

Samson bol muž Bohom povolaný a veľmi obdarovaný. Ale bol to tiež človek ovládaný vášňami. Jeho život je smutný príbeh o tom, ako sa tieto dve veci jednoducho nedajú spojiť.

 

Nedeľa 5. augusta

POVOLANIE SAMSONA

Lebo počneš a porodíš syna. Britva sa nesmie dotknúť jeho hlavy; lebo chlapec bude zasvätencom Božím od života matky, a on začne vyslobodzovať Izrael z rúk Filištíncov. (Sud 13,5)

- Aký dôkaz mali Manoach a jeho žena o zvláštnom Samsonovom povolaní? Aké podmienky s tým súviseli? Sud 13

 

 

 

Sud 13 jasne hovorí, že Samson mal v Izraeli plniť dôležité poslanie. Boh chcel poveriť tohto muža zvláštnou úlohou - mal začať "vyslobodzovať" Izrael od Filištíncov. (Sud 13,5) Hebrejské slovo pre "vyslobodzovať" pochádza zo slovného základu "j-š-a", z ktorého je odvodené meno Ježiš (Ješua) a hebrejské slovo pre Spasiteľ - "Mošiah" (nezamieňať so slovom "Mesiáš", ktoré je odvodené od slovesa "m-š-k", pomazaný).

Samson bol povolaný splniť významné poslanie. Byť povolaný Bohom však neznamená, že človek sa stáva neomylným, s nemožnosťou zhrešiť.

- Čo nám verše Sud 13,24.25 hovoria o Samsonovi?

 

 

 

 

- Čo nám o Samsonovi prezrádzajú verše Sud 14,1-3 a 16,1?

 

 

 

 

Napriek veľkému povolaniu sa u Samsona prejavili niektoré nebezpečné charakterové vlastnosti. Jeho emócie ovládlo telesné pokušenie. Svojim rodičom povedal: "Videl som v Timne jednu ženu z dcér ?lištínskych;vezmitemijuzaženu."(Sud14,1.2)Neskôruvidel prostitútku v Gáze a strávil s ňou celú noc. (Sud 16,1) Vtedy, keď sa mal sústrediť na zvláštne poslanie a mal byť Bohu verný, dovolil, aby ho ovládli vášne a intímnym spôsobom sa spájal s nepriateľmi Izraela. Aká irónia! Je povolaný "vyslobodiť" Izrael od Filištíncov - a my čítame, že s nimi vstupuje do manželského zväzku!

- Čo ťa Boh "povolal" robiť? Aké slabé stránky tvojho charakteru ti bránia splniť túto úlohu? O ktoré biblické zasľúbenia sa môžeš oprieť, aby si získal víťazstvo a mohol urobiť to, pre čo ťa Boh povolal?

 

Pondelok 6. augusta

SAMSONOVA SVADBA

Keď sa zase vrátil hore, povedal svojmu otcovi a matke: Videl som v Timne jednu ženu z dcér ?lištínskych;vezmitemijuzaženu.(Sud14,2)

- Akých chýb sa Samson dopustil? Sud 14

 

 

 

 

Samson zrejme často navštevoval ?lištínskemestánazápade.Zdásatiež,žesavôbecnezamýšľal nad dôsledkami, ktoré môžu priniesť jeho zväzky s obľúbenými ženami. Izraelci pozerali na Filištíncov zvysoka a ako synonymum slova pohania používali slovo "neobrezanci" (1 Sam 14,6), aj keď v tom čase Filištínci panovali nad nimi. Zväzky, ktoré Samson pestoval s neizraelskými ženami, spôsobovali jeho rodičom veľa problémov, najmä v súvislosti so zvláštnymi okolnosťami jeho narodenia a povolania. (v. 3.4)

Aj pred potopou čítame o tom, že zbožných mužov priťahovali krásne bezbožné ženy, v dôsledku čoho upadli do bezbožnosti. (1 Moj 6,1-5) Podobne aj Šalamún si vzal mnoho cudzích žien, ktoré uctievali modly. Boli z národov, s príslušníkmi ktorých im Boh výslovne zakázal spájať sa. (1 Kráľ 11,1.2) Nešlo pritom len o nejaké politické zväzky. O Šalamúnovi je napísané, že k nim "priľnul láskou". (v. 2) Aj keď tieto ženy obrátili jeho srdce k modloslužbe. Šalamún stále uctieval aj Hospodina, ale už nie celým srdcom. (1 Kráľ 11,4-6)

- Čo prezrádza správanie Filištíncov o povahe týchto ľudí?

 

 

 

 

 

Vidíme tu príklad toho, aký nebezpečný môže byť zlý vplyv. Každého človeka môže ohroziť vplyv okolitého prostredia, zvlášť ak dovolí, aby sa oslabil jeho vzťah s Bohom. Dôsledky môžu byť pre každého veľmi bolestivé.

- Uvažuj o vplyvoch okolo seba. Pomáhajú budovať tvoj duchovný život, alebo ho ničia? Aké zmeny potrebuješ urobiť?

 

Utorok 7. augusta

SAMSONOVA POMSTA

A Samson im povedal. Ak vy robíte tak, istotne sa pomstím na vás a potom prestanem. (Sud 15,7)

Zdá sa, že Samsonovo manželstvo išlo dolu vodou. Keďže jeho manželka ho "zradila", vieme pochopiť jej strach. Všimni si, čím sa jej samej i jej rodine súkmeňovci vyhrážali. (Sud 14,15) Možno mala povedať Samsonovi, čo sa stalo a požiadať ho o pomoc a ochranu. Nech to bolo akokoľvek, toto neuvážené manželstvo netrvalo dlho. Samsonov hnev a následný odchod od manželky pripravili podmienky na ťažkosti, ktoré mali nastať.

- Aký dôvod na návrat k svojej žene uvádza Samson? Čo nám to hovorí o Samsonovi? Sud 15,1

 

 

 

 

Aj keď by sme veľmi radi prisúdili Samsonovi tie najlepšie pohnútky, zdá sa, že text naznačuje, že tam šiel skôr ovládaný svojou žiadostivosťou než túžbou po manželskom zmierení. Nech boli jeho pohnútky akékoľvek, asi ho veľmi nepotešilo zistenie, že jeho žena sa vydala za iného. Zdá sa, že manželské zväzky boli vtedy rovnako narušené ako dnes.

- Čo nám Samsonove odpovede prezrádzajú o jeho charaktere? Sud 15

 

 

 

 

Jeho správanie po tom, ako sa jeho žena vydala za iného, svedčí o tom, že Samson bol prudký a prchký človek. Možno svoju ženu skutočne miloval a nahnevalo ho, že je s iným mužom.

Aj to, že usmrtil Filištíncov, mohlo vychádzať z lásky k žene. Alebo to možno urobil preto, že ho trápil pocit viny za smrť manželky a jej otca. Nech boli dôvody akékoľvek, veľa problémov nastalo preto, že Samson dovolil, aby ho ovládli emócie a vášne.

- Samson, nahnevaný na svoju ženu, odchádza preč. Ako inak sa mohlo všetko skončiť, keby jej prejavil aspoň trocha zľutovania, súcitu a odpustenia. Ak prídeme ku krížu, uvedomíme si, čo všetko nám Ježiš odpustil. Aj my máme podobne odpustiť najbližším, ktorí nás nahnevali.

 

Streda 8. augusta

SMUTNÁ SÁGA POKRAČUJE

Delíla povedala Samsonovi: Povedz mi, v čom je tvoja veľká sila a čím ťa treba zviazať, aby ťa zdolali. (Sud 16,6)

Sud 8 sa končí tým, že Samson zabil tisíc Filištíncov. E. Whiteová napísala: "Po tomto víťazstve si Izraelci zvolili Samsona za sudcu a on im vládol dvadsať rokov." (PP 425; PP 564) Tu vlastne vidíme, ako mal Samson "začať" vyslobodzovať Izrael. (Sud 13,5)

- Prečítaj si Sud 16,1-3. Ktorí ďalší vodcovia v Biblii prejavili napriek veľkým výsadám podobnú slabosť? Čo ich to stálo?

 

 

 

Už to, že šiel k prostitútke, bolo zlé, nehovoriac o tom, že patrila k jeho nepriateľom! Zo Samsonovej strany to bol bezpochyby prejav arogancie. "Božie milosrdenstvo ho však ani po spáchaní tohto hriechu neopustilo." (PP 425; PP 565) Samsonovi sa podarilo zachrániť si život. Poučí sa z toho?

- Čo nám Sud 16,4-6 hovorí o vzťahu, ktorý opäť nadviazal?

 

 

 

O Dalile je napísané, že sa do nej Samson zaľúbil - na rozdiel od iných žien, s ktorými bol - vrátane jeho ženy (prinajmenšom tej jednej, o ktorej hovorí Písmo). Nezdá sa však, že jeho láska bola opätovaná.

- Čo nám príbeh zaznamenaný v Sud 16,5-20 hovorí o tom, že láska môže naozaj oslepiť oči? Čo malo byť Samsonovi jasné hneď od začiatku? Prečo si to neuvedomil?

 

 

 

Zo Samsonovej strany išlo o veľkú nerozumnosť, keď sa dal dokopy s ďalšou Filištínkou. Mal si hneď všimnúť, že tejto žene ide o čokoľvek, len nie o jeho dobro. Ale moc "lásky" a vášne bola silnejšia. Vo vzťahu pokračoval, aj keď bolo od začiatku jasné, že s ním mal čo najskôr skoncovať.

- Dávaš pozor na svoje emócie a túžby? Koľko "dobrých" ľudí zničilo život sebe i svojim blízkym tým, že nekontrolovalo svoje city? Akým najlepším spôsobom sa uchránime pred podobným nebezpečenstvom?

 

Štvrtok 9. augusta

ZASLEPENÝ LÁSKOU

A Samson volal k Hospodinovi a povedal: Pane, Hospodine, rozpomeň sa, prosím, na mňa a posilni ma, prosím, už len tento raz, ó, Bože, aby som sa raz pomstil na Filištínoch za obe svoje oči! (Sud 16,28)

- Aké morálne zásady platné aj pre nás dnes sa dajú odvodiť z príbehu v Sud 16,16-31?

 

 

 

 

Boh stvoril človeka ako muža a ženu s určitým zámerom. Manželstvo malo byť symbolom jednoty a blízkosti, akú sa Boh usiluje mať so svojou cirkvou. (Zj 21,2) Takýto ideálny vzťah mal každého z partnerov privádzať bližšie k Bohu, nie ich - jedného, či dokonca oboch - od Boha odvádzať, ako to vidíme v tomto prípade.

"Aká to zmena pre človeka, ktorý bol hrdinom a sudcom Izraela, a teraz je zbavený moci, slepý, uväznený a odsúdený na otrockú prácu! Krok za krokom bezohľadne porušoval podmienky svojho posvätného povolania. Boh bol k nemu dlho trpezlivý. Keď však natoľko podľahol moci hriechu, že svoje tajomstvo prezradil, Hospodin ho opustil. Samsonova sila nespočívala len v dlhých vlasoch. Tie boli iba znamením jeho vernosti Bohu. Keď však pre svoju vášeň toto znamenie obetoval, pripravil sa aj o požehnanie, ktoré zo znamenia vyplývalo." (PP 426; PP 566)

- Akú iróniu vidíme v tom, že Samsona oslepili?

 

 

 

 

 

Pri čítaní tohto príbehu si uvedomujeme, že napriek chybám, ktorých sa Samson dopustil, svoju vieru nestratil - hoci bola nedokonalá. Aj napriek tomu Boh vedel Samsona využiť na dosiahnutie svojich cieľov. To však Samsonovo zlyhanie neospravedlňuje. Bolo by oveľa lepšie, keby Samson zostal verný pravde, ktorú poznal. Svedčí to však o tom, že Boh vykoná svoju vôľu navzdory nám. O čo lepšie by však bolo, keby ju vykonal prostredníctvom nás.

- V Žid 11,32 sa o Samsonovi píše ako vernom Božom nasledovníkovi. Čo nám to hovorí o Božej milosti? Aká nádej z toho vyplýva pre nás?

 

Piatok 10. augusta

ODPORÚČANÉ ŠTÚDIUM

"Toto rozprávanie v nás vyvoláva dojem, že Samson bol neuveriteľne hlúpy. Dalilino vypytovanie mohol kedykoľvek ukončiť, odísť preč a vrátiť sa domov. Samsonovou najväčšou chybou nebola ani tak hlúposť, ako zmyselná zaslepenosť. V ruinách a hanbe, kam ho táto zaslepenosť doviedla, a v spôsobe, ako krok za krokom vlastnou vinou strácal Boží zázračný dar nadprirodzenej sily, spočíva hlavné poučenie tohto príbehu." (2BC 398)

"Božia prozreteľnosť sa postarala o Samsona, aby bol dobre pripravený na dielo, ktoré mal vykonať. Od samého začiatku sa mu otvárali priaznivé podmienky pre rozmach telesnej zdatnosti, duševných schopností a mravnej čistoty. Pod vplyvom bezbožných priateľov sa však prestal spoliehať na Boha, ktorý je človekovi jediným útočiskom, a dal sa strhnúť prúdom zla. Tí, čo sa pri plnení povinností ocitnú v skúške, môžu byť istí, že Boh ich ochráni. Ak sa však zámerne vystavujú pokušeniu, skôr či neskôr padnú." (PP 427; PP 568)

Námety na uvažovanie

1. Ako môžeš pomôcť človeku, ktorý sa nechá viac ovládať svojimi túžbami než svojím úsudkom?

2. Čo môžete ako zbor urobiť, aby ste boli pre ľudí zápasiacich s intenzívnym pokušením pevným, láskavým a chápavým spoločenstvom? Čo je potrebné zmeniť vo vašom zbore, aby v ňom ľudia podliehajúci rôznym pokušeniam našli záujem a pochopenie, nie kritiku a odsúdenie?

3. Ako trieda si nájdite čas a modlite sa za predstaviteľov vášho zboru, ktorým bola zverená určitá zodpovednosť za celé spoločenstvo, aby neurobili rovnaké chyby, akých sa dopustil Samson.

Zhrnutie

Samsonov príbeh je príbehom o silnom mužovi, ktorého pokorila jeho morálna slabosť. Silný vzťah s Bohom mu mohol pomôcť ovládať vzťah k ženám. Jeho skúsenosť je dobrou ilustráciou slov "neťahajte cudzie jarmo s neveriacimi".

 

Západ slnka 20.11

||| na začiatok dokumentu |||