Späť Biblické úlohy

4. úloha: Týždeň od 22. do 28. júla 2007

Jákob a Ráchel - drina z lásky Stiahni ZIP

Text na tento týždeň: 1 Moj 29-31,16

Základný verš

Muži, milujte svoje ženy tak, ako aj Kristus miloval cirkev a vydal za ňu seba samého. (Ef 5,25)

 

Starozmluvným príkladom manželstva uzavretého z lásky sú určite Jákob a Ráchel. Aj Ezav si vybral manželky sám, ale nečítame, že ich "miloval". Podobne ako Jákob, aj Mojžiš sa oženil s dcérou človeka, u ktorého býval, ale ani v tomto prípade nie je napísané, že sa do nej zamiloval. Jákobova láska k Ráchel musela byť naozaj výnimočná, pretože Biblia sa o nej zmieňuje niekoľkokrát. Pravdepodobne preto sa stala takmer legendárnou.

A predsa, o Jákobovi a Ráchel nemožno povedať, že "žili šťastne, až kým nepomreli". Po dvadsiatich rokoch Jákob odchádza z Pádan-arama a berie so sebou aj svoj majetok - veľké stáda, ktoré si nadobudol. Ich vzťah bol vystavený mnohým skúškam a problémom. Aj keď podmienky neboli vždy ideálne, ich láska tým neutrpela. Zdá sa, že práve ona im pomáhala vytrvať vo všetkých ťažkostiach. Ráchelina predčasná smrť neumenšila Jákobovu lásku k jej deťom. Práve naopak - posilnila ju.

Hlavná myšlienka

Azda najdôležitejšie ponaučenie zo života Jákoba a Ráchel je to, že naše konanie a chyby prinášajú dôsledky, ktoré sa zďaleka netýkajú len nás.

 

Nedeľa 22. júla

MANŽELSTVO S VERIACIM

Nech ti dá požehnanie Abrahámovo, tebe i tvojmu potomstvu, aby si zaujal krajinu, v ktorej bývaš ako cudzinec, a ktorú Boh dal Abrahámovi. (1 Moj 28,4)

Minulý týždeň sme skončili pri tom, ako Izák a Rebeka vysielajú Jákoba preč. Robia tak preto, aby mu zabránili vziať si dievča, ktoré neverí v ich Boha a aby ho uchránili pred rozhnevaným bratom. Ezav totiž prisahal, že len čo bude Izák mŕtvy, zabije Jákoba za to, že ho okradol o požehnanie. (1 Moj 27,41) Povedali sme tiež, že Izák začína zmluvné požehnanie príkazom, aby sa Jákob neoženil s Kananejkou, ale vzal si dievča z ich rodu.

- Čoho sa zmluvné požehnanie týkalo? (1 Moj 28,1-4) Prečo bola voľba vhodnej manželky v súvislosti so zmluvným požehnaním taká dôležitá?

 

 

 

Vziať si veriaceho partnera je pre patriarchov také dôležité, že sa prehliada problém manželstva medzi pokrvnými príbuznými. Abrahám sa oženil so svojou polovičnou sestrou, Izák so svojou sesternicou. Jákob dostáva od Izáka príkaz, aby si hľadal manželku medzi Lábanovými dcérami, teda svojimi sesternicami. Abrahám striktne prikázal svojmu spoľahlivému sluhovi, aby Izákovi nevzal za ženu Kananejku. (1 Moj 24,3) Ezav si tiež uvedomoval, ako nepekne sa jeho pohanské ženy správajú voči Izákovi, a tak šiel a vzal si ešte jednu ženu - dcéru svojho strýka Izmaela.

- O akej skazenosti, ktorá bola jednou z príčin potopy, čítame v 1 Moj 6,1-5? Prečo je manželstvo s neveriacim človekom považované za také zlé?

 

 

 

Niektorí sa domnievajú, že tu šlo o to, že anjeli vstupovali do manželstva s ľuďmi. Ježiš však konkrétne hovorí, že anjeli sa neženia ani nevydávajú. (Mar 12,25) Iní v tom vidia mnohoženstvo, ktoré praktizovali dynastickí panovníci medzi potomkami Kaina. Lámech je jedným z nich. (1 Moj 4,19) Niektorí sa čudujú, prečo sa polygamia odsudzuje takým nepriamym spôsobom. Najprijateľnejšie vysvetlenie je to, že zbožní potomkovia - teda "Boží synovia" si brali "ľudské dcéry" - teda tie, ktoré nenasledovali Pána Boha. A to Boh považoval za zlé.

- V 2 Kor 6,14 máme princíp, ktorým by sme sa mali riadiť nielen v otázke manželstva, ale aj v iných aktivitách. Väčšina z nás je však aspoň niekedy "zapriahnutá" s neveriacimi. Na čo by sme mali pamätať, keď sme v takejto situácii?

 

Pondelok 23. júla

PRÁCA A ČAKANIE

A tak slúžil Jákob za Ráchel sedem rokov, a bolo to v jeho očiach ako niekoľko dní, keďže ju mal rád. (1 Moj 29,20)

- Na základe čoho môžeme usúdiť, že Lábanove pohnútky voči Jákobovi boli čisté, teda aspoň spočiatku? 1 Moj 29,1-15

 

 

Nech boli Lábanove pohnútky zo začiatku akékoľvek, napokon považoval dohodu s Jákobom za veľmi výhodný obchod. Tak či tak chcel vydať svoje dcéry, teda prečo nedostať za veno čo najviac?

Veno v Starej zmluve mohlo mať niekoľko foriem. Čítame o tom, že pri vstupe do manželstva dal nevestin otec svojej dcére slúžku. Tak získala slúžku Sára, Rebeka, Lea i Ráchel. (1 Moj 16,1; 24,61; 29,24.29) Predpokladalo sa, že aj ženích prinesie dary nevestinej rodine. Abrahámov sluha dal Rebeke zlaté a strieborné šperky a drahé oblečenie. Ďalšie vzácne dary dal jej matke a bratovi Lábanovi. Naopak, Jákob prišiel bez haliera a nemal čo ponúknuť - s výnimkou svojej pracovnej sily. Preto sa ponúkol, že bude za Ráchel pracovať sedem rokov.

- Čo sa skrýva za takouto zradou? 1 Moj 29,15-30 Čo nám to hovorí o moci lakomstva, ktoré často víťazí nad čestnosťou a slušnosťou?

 

 

- Akými slovami Lában ospravedlnil svoje konanie? (1 Moj 9,26) Prečo bolo takéto vysvetlenie neuspokojivé?

 

 

 

Ako miestny občan mal Lában podporovať obyvateľov mesta. Jákob bol utečenec. Lábanovi ako svojmu zamestnávateľovi bol vydaný na milosť a nemilosť. Na konci siedmich rokov mu vlastne nič nezaplatil. No Jákobova láska k Ráchel ho držala v zajatí u Lábana. Nemal inú možnosť len sa pokorne podvoliť tomuto klamstvu. Sledujeme len nesmelý protest bezmocného mladého muža. Musel pracovať ďalších sedem rokov za Ráchel, aj keď mu napokon dovolil vziať si ju.

- Prečítajte si ešte raz Lábanovu výhovorku. Prečo si musíme dávať pozor na to, aby sme svojimi zvykmi a tradíciami (alebo čímkoľvek iným) neospravedlňovali svoje nesprávne konanie?

 

Utorok 24. júla

RODINNÝ SPOR

Keď Hospodin videl, že Lea bola nenávidená, otvoril jej materský život, ale Ráchel ostala neplodná. (1 Moj 29,31)

- Prečítaj si 1 Moj 29,28-30,24 a potom odpovedz na tieto otázky:

1. Akých rovnakých chýb sa dopustila táto rodina v porovnaní s ich predkami?

2. Akým spôsobom sa tento spor a nenávisť prejavoval medzi ženami?

3. Čím Jákob celú situáciu ešte viac komplikoval?

 

Súperenie medzi sestrami viedlo k tomu, že dali Jákobovi svoje slúžky, aby im porodili synov. Keď sa Ráchelinej slúžke narodil druhý syn, Ráchel vyhlásila: "Boží boj som so svojou sestrou bojovala a som aj zvíťazila." (1 Moj 30,8) Ráchel povedala Jákobovi: "Daj mi deti; ak nie, zomriem." (v. 1) Tieto slová sú určitou iróniou, pretože Ráchel nakoniec pri pôrode zomiera. (1 Moj 35,16-18) Keď sa jej konečne narodí syn, dá mu meno Jozef, čo znamená "nech pridá". Sama hovorí: "Kiež by mi Hospodin pridal i druhého syna." (1 Moj 30,24) Tragické bolo, že práve pri narodení druhého syna sama zomiera.

- V 1 Moj 30,1 si všimni, čo Ráchel povedala Jákobovi. Jej slová svedčia o veľkom zúfalstve. Kedy naposledy si bol v zúfalej situácii, ktorú mohol vyriešiť len Boh? Ako si reagoval? Čo si sa z toho pre seba naučil?

 

Streda 25. júla

JÁKOBOV ODCHOD

Jákob zbadal na Lábánovej tvári, že už nie je k nemu taký ako predtým. (1 Moj 31,2)

- Uvažuj o tom, čo sme sa doteraz dozvedeli o tejto rodine. Akých hriechov a chýb sa každý z nich dopustil? Premýšľaj nad slovami: Ani samotná viera v pravého Boha nestačí, aby zmenila náš život tak, ako ho chce zmeniť Boh. Pozri 2 Kor 7,1.

 

 

 

 

 

Príbeh o Lábanovi, Jákobovi a jeho ženách je až príliš reálny. Každá postava nesie svoj diel viny. Dokonca ani Jákob, patriarcha a nasledovník pravého Boha, nie je v tomto príbehu dôstojným reprezentantom Boha. Je to ďalší biblický záznam o tom, ako hlboko ľudia padli a ako zúfalo potrebujeme milosť.

- Ako by si na základe 1 Moj 30,25-31,16 odpovedal na nasledujúce otázky:

1. Čo spôsobilo zmenu v Lábanovom postoji voči Jákobovi? Aké poučenie z toho vyplýva pre nás?

2. Ktoré dobré vlastnosti nachádzame u Jákoba?

3. Aký postoj mali Lábanove dcéry voči svojmu otcovi? Bolo to správne?

 

Boh vedel o všetkých podvodoch, trikoch, hneve, závisti a zaujatosti a napriek ľudským slabostiam pracoval na svojom pláne. Keby však ľudia milovali predovšetkým Pána Boha a svojho blížneho ako seba, všetko sa mohlo skončiť oveľa lepšie.

- Ako sa môžeš pri plnení svojich bežných povinností riadiť Božou vôľou a vyhnúť sa tak zbytočnému trápeniu?

 

Štvrtok 26. júla

UPREDNOSTŇOVANIE

Jákob vošiel aj k Ráchel a miloval Ráchel väčšmi ako Leu; slúžil uňho ešte ďalších sedem rokov. (1 Moj 29,30)

- Aký návod na nešťastnú rodinu nachádzame v 1 Moj 29,30?

 

 

 

 

 

Boh pôsobil v Jákobovom živote napriek jeho zlyhaniam. A neboli to nijaké maličkosti. Priniesli bolesť a trápenie nielen samotnému Jákobovi, ale aj jeho najbližším. Kedy sa naučíme najprv myslieť, potom konať? Zvážiť možné následky svojich rozhodnutí? Koľkí z nás by radi vrátili čas späť a robili veci inak!? Žiaľ, nedá sa to. Všetko, čo môžeme urobiť, je prosiť o odpustenie a silu neurobiť tie isté chyby znovu.

- Akým spôsobom uprednostnil Jákob Ráchel v udalosti opísanej v 1 Moj 33,1-3?

 

 

 

 

 

 

Aj po Ráchelinej smrti Jákob preukazoval väčšiu lásku deťom, ktoré s ňou mal. Jozefovi daroval pestrofarebný plášť (1 Moj 37,3) a kým ostatní šli do Egypta nakúpiť obilie (1 Moj 42,4), Benjamína si nechal doma, aj keď už mal desiatich synov. (1 Moj 46,21)

Niet pochýb, že toto očividné uprednostňovanie bolo zdrojom nemalého trápenia v jeho rodine. Keby sa Jákob riadil podľa Božích zásad, jeho život by bol omnoho ľahší. Je to ponaučenie, podľa ktorého sa máme riadiť. Akí opatrní musíme byť vo vzťahoch, ktoré vytvárame!

- Väčšina z nás nemusí riešiť problémy, ktoré vznikajú v polygamných manželstvách, ale všetci si musíme dávať pozor, ako sa správame k iným. Leu a deti, ktoré porodila, určite trápilo, ako sa Jákob správa. Čo môžeš urobiť, aby si viac dbal na pocity tých, ktorí sú závislí od tvojej lásky a náklonnosti?

 

Piatok 27. júla

ODPORÚČANÉ ŠTÚDIUM

V knihe Patriarchovia a proroci si prečítaj text na stranách 122-131. (PP 171-182)

"Svojím životom kážte praktickú zbožnosť viery. Každý nech vidí, že pravda človeka nikdy neponižuje, nerobí ho hrubým a drsným, nevľúdnym ani netrpezlivým. Všetkým nech je zjavná vaša trpezlivosť, láskavosť, dlhozhovievavosť, nežnosť, súcit a pravá zbožnosť, pretože tieto vlastnosti sú prejavom charakteru Boha, ktorému slúžite." (Ev 400)

Námety na uvažovanie

1. Uvažujte o probléme "ťahania jarma s neveriacimi". Ako sa máme ako kresťania v takejto situácii zachovať? Čo sa môžeme naučiť z našich skúseností?

2. Čo by si poradil človeku, ktorý uvažuje o spoločnom manželstve s neveriacim partnerom?

3. Z príbehu, ktorý sme tento týždeň študovali, sme sa veľa dozvedeli o tom, čo nemáme robiť. Aké princípy vyplývajú z toho, čo sme čítali o chybách v tejto rodine?

4. Lakomstvo je silná vášeň, ktorá ohrozuje človeka. Ako sa pred ním chrániť?

5. Ak máte v triede dlhoročných manželov, poproste ich, aby sa s vami podelili o kľúč k šťastnému manželstvu. Podľa akých princípov sa riadia? Čo nesmú nikdy urobiť? Čo by mali vždy robiť? Ako môžeme tieto princípy aplikovať na iné oblasti nášho života?

Zhrnutie

Jákobova rodina nefungovala tak, ako mala. Konanie jej členov malo neradostné následky. Je veľmi dôležité, aby sme sa poučili z ich chýb. Neriaďme sa princípmi lakomstva, sebectva a závisti, ktoré prinášajú žiaľ a zármutok. Rozhodnime sa radšej pre dobroprajnosť, lásku a nezištnú pomoc.

 

Západ slnka 20.32

||| na začiatok dokumentu |||