Späť Biblické úlohy

2. úloha: Týždeň od 8. do 14. januára 2006

Božie slovo o rodinnom živote Stiahni ZIP

Texty na tento týždeň: 2 Moj 20,12; Ž 18,2; Ef 5,21-25

Základný verš

"Veď čo bolo kedysi napísané, bolo napísané nám na poučenie, aby sme trpezlivosťou a potešovaním z Písem mali nádej." (Rim 15,4)

Hlavná myšlienka

Na stránkach Písma nám Boh odhalil svoj plán a zámer s rodinou.

Návštevníci kina dostali špeciálne 3D okuliare. Na veľkom plátne videli v tmavej miestnosti strhujúce obrazy z prírody. Najprv sledovali tieto zábery bez okuliarov. Potom si dali okuliare a keď sa pozreli na plátno, zábery zakvitnutého ovocného sadu ľuďom takmer vyrazili dych: To je nádhera! Aký rozdiel! Zdalo sa im, akoby konáre stromov vyčnievali z plátna nad ich hlavy. Podobne ako tieto trojdimenzionálne okuliare, aj pohľad na Písmo z inej perspektívy nám umožní vidieť staré pravdy v novom svetle a náležite ich oceniť. Tento týždeň si nasadíme špeciálne okuliare a pozrieme sa na pravdy, ktoré nám Boh v Písme zjavil o rodine a živote v nej. Pri takomto pohľade sa Biblia zmení na modernú učebnicu pre život v našich domovoch, ale aj v zbore - v rodine viery.

Ciele úlohy

1. Zamerať sa na niektoré state v Písme a pozrieť sa na ne z pohľadu rodiny a rodinných vzťahov.

2. Nachádzať paralely medzi obrazmi rodinných vzťahov v Biblii a Božím vzťahom k nám ľuďom.

3. Nechať sa ovplyvniť Božím konaním v mojom rodinnom živote.

Nedeľa 8. januára

Príkazy o rodine

"Preto čokoľvek chcete, aby vám ľudia činili, čiňte im aj vy." Mat 7,12

Písmo predkladá posolstvo o rodine prostredníctvom pokynov o vzťahoch. Niektoré z nich platia všeobecne pre všetky vzťahy; iné sú adresované susedom a priateľom; ďalšie sú zas určené konkrétne pre manželov, manželky, rodičov a deti.

1 Čo nás učia uvedené verše o rôznych druhoch vzťahov, ktoré nám dal Boh?

2 Moj 20,12

2 Moj 20,14

5 Moj 6,6.7

Prísl 5,18.19

Ef 5,21-25

Ef 5,33

Ef 6,4

Kol 3,20

1 Pet 3,7

Boh považuje kvalitu vzťahov medzi manželmi navzájom a medzi rodičmi a deťmi za dôležitú vec. Tri prikázania z Desatora sa týkajú priamo rodinného života: "Cti otca svojho i matku svoju..." (2 Moj 20,12), "nescudzoložíš" (v. 14), "nepožiadaš ženu svojho blížneho..." (v. 17). Ďalšie konkrétne príkazy spresňujú, čo Boh očakáva od vzťahu medzi manželmi, rodičmi a deťmi a od života v rodine. Aj všeobecné nariadenia týkajúce sa vzťahov, ako napríklad "milujte svojich nepriateľov" (Mat 5,44), "všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im" (7,12) a "aby ste sa navzájom milovali" (Ján 13,34), môžeme tiež aplikovať na vzťahy v rodine.

2 V súvislosti s uvedenými príkazmi si polož otázku: V ktorých oblastiach potrebujem urobiť nejaké zmeny? Čo budú tieto zmeny odo mňa vyžadovať?

Prehľad dňa

1. Samoštúdium biblických veršov o rôznych druhoch vzahov v Biblii

2. Výsledok samoštúdia:

- nesprávne vzťahy nemôžu byť kvalitné

- Bohu ide o kvalitu správnych vzťahov

Pondelok 9. januára

Príbehy o rodinách

"Keď došli do Betlehema, vzrušilo sa pre ne celé mesto. Ženy sa spytovali: Je to Noemi?" Rút 1,19

1 Pri čítaní Rút 1-2 sa nechaj nadchnúť krásou biblického rozprávania. Čo sa z neho môžeme naučiť o živote rodiny?

Ako mnohé rodiny dnes, aj táto biblická rodina bola zasiahnutá niekoľkými po sebe nasledujúcimi vážnymi stratami. Hlad, sťahovanie do inej krajiny, smrť manžela a smrť oboch synov Noemi naozaj otriasli. Cítila sa osamelá. Nevedela si predstaviť, že sa o ňu niekto postará. Tento príbeh však svedčí o tom, že rodina je spoločenstvom s určitými záväzkami. To znamená navzájom si pomáhať v ťažkých časoch a starať sa o bezmocných. Rút prejavuje nevšednú vieru v Boha. Dokazuje to svojou vernosťou a službou zronenej Noemi. Musia čeliť neobyčajným ťažkostiam. Týmto dvom nešťastným bytostiam napokon pomôže všímavý bohatý príbuzný. Boaz plní svoju povinnosť, ktorá vyplýva zo zákona (je zrejmé, že to robí aj z lásky) a berie si Rút za ženu. Predstavuje Toho, ktorý miluje nekonečnou láskou, ktorý neodpočíva, kým - podobne ako Boaz - si nezíska "objekt" svojej lásky. Dieťa, ktoré sa narodí Boazovi a Rút, zmierňuje bolestivé spomienky a je zdrojom radosti v prítomnosti a nádeje do budúcnosti.

O nás. Príbehy ako tento plnia v Biblii určitý zámer. Predstavujú láskavého Boha a zároveň učia, inšpirujú, usmerňujú a vedú Boží ľud ako správne žiť. Čitatelia v nich nachádzajú sami seba. Sú im zdrojom útechy, že v pokušení, skúškach, zápasoch a prekážkach nie sú sami. Tým, že Písmo otvorene hovorí o slabostiach a chybách iných, odhaľuje nastražené pasce a pomáha nám vyhnúť sa im. Keď vidíme dobré vlastnosti, chceme ich napodobňovať. Božia trpezlivosť napĺňa naše srdcia odvahou a nádejou, že ten, ktorý sa nemení, bude aj dnes s nami.

2 Čo z tohto príbehu by mohlo tebe a tvojej rodine pomôcť v ťažkých časoch?

Prehľad dňa

1. Príbeh Rút - ukážka hlbokej a živej viery. Biblické príbehy sú aj o rodinných vzťahoch

2. Biblické príbehy sú o výnimočnom Božom vzťahu k človeku

Utorok 10. januára

Zásady vo vzťahoch

"Kto odpúšťa priestupok, hľadá lásku, kto však opakuje vec, rozíde sa s priateľom." Prísl 17,9

Úplne odlišnú kategóriu rád o vzťahoch nachádzame v biblickom podaní zásad, ktoré sa týkajú vzťahov. Najväčšie množstvo tohto materiálu obsahuje kniha Prísloví.

1 Ktoré pravdy, platiace pri vzťahoch, vyjadrujú uvedené zásady? Akým spôsobom dosiahol pisateľ svoj zámer?

Prísl 12,25

Prísl 15,1

Prísl 17,9

Prísl 17,22

Šalamún rád pozoroval svet a prírodu. Pretože jeho sídlo - Jeruzalem - ležalo na križovatke obchodných ciest, stretával sa s ľuďmi z rôznych častí sveta. Vedený Duchom Svätým urobil špeciálnu štúdiu o ľuďoch. Jeho pozorné postrehy v knihe Prísloví hovoria o všeobecných princípoch, ktoré ovládajú ľudské pocity a reakcie.

Princípy vštepené Stvoriteľom. Všeobecné princípy o pocitoch a vzťahoch, ktoré Šalamún vypozoroval, vyjadrujú pravdu, o ktorej písala aj Ellen Whiteová: "Srdce... zmysly, mozog, všetko začalo fungovať podľa Stvoriteľom daných zákonitostí." (CZ 294; MH 415) Aj keď hriech narušil Božie stvorenie, v medziľudských vzťahoch sa človek stále správa podľa zákonov, ktoré Boh vštepil do ľudských bytostí. Odhaliť a aplikovať podstatu týchto princípov znamená mať kľúč k lepším vzťahom v rodine.

2 Ako hriech narušil princípy, ktoré vštepil človeku Stvoriteľ? Aký rozdiel vidíme, keď porovnáme rady v evanjeliách s posolstvom do Filipis? Porovnaj Mat 12,34.35 a Fil 2,2-11.

Hriech, podobne ako počítačový vírus, ničí vnútro človeka, robí ho sebeckým a narúša správne fungovanie všetkých jeho telesných, duševných, spoločenských, citových a duchovných pochodov. Prostredníctvom Ježiša Krista zmieruje evanjelium ľudí s Bohom a medzi sebou navzájom.

Prehľad dňa

1. Biblické príslovia = recept na dobré vzťahy

2. Správne vzťahy fungujú na základe Božích princípov

3. Hriešne vzťahy neprinášajú uspokojenie

Streda 11. januára

Kráľovská pieseň o láske

"Prebuď sa, severný vietor, a príď, južný vánok. Prevej mi záhradu, nech rozváňajú jej balzamy. Nech vstúpi môj milý do svojej záhrady, nech okúsi jej prevzácne ovocie." Pies 4,16

Ďalší pohľad na princípy, ktoré platia v medziľudských vzťahoch - zvlášť v intímnom manželskom živote -, nachádzame v Piesni Šalamúnovej.

1 K veršom v stĺpci A priraď zodpovedajúcu kolónku vlastností dôverných vzťahov zo stĺpca B. Verše sú z knihy Pieseň Šalamúnova. Stĺpec A Stĺpec B a) 1,9.14.16; 2,3; 4,1.3.7; 5,10-16; 6,9; 7,1 oddanosť a vernosť b) 1,15; 2,14; 4,9; 5,12; 6,5 byť k sebe navzájom čestní, otvorení a prístupní c) 1,2; 2,6; 7,8; 8,3 vyjadriť lásku, uznanie a úprimnú pochvalu slovami d) 1,6; 2,2; 6,5; 8,10 komunikovať tvárou v tvárou, hľadieť si do očí e) 2,10-13.17; 7,11.12 byť priateľmi a podľa toho sa k sebe správať f) 5,16 tráviť spolu čas, ľúbostné prejavy g) 2,16; 6,3; 8,6.7 prejaviť pocity dotykmi

Pieseň Šalamúnova hovorí o láske medzi Šalamúnom a ženou nazvanou "Šulamitka" (alebo "Šulamít"), ktorá bola zrejme jeho prvou skutočnou láskou a hlavnou kráľovnou (Pies 6,9). Pieseň zdôrazňuje skôr prvky ich lásky než chronologickú históriu ich vzťahu.

Boh odťahuje oponu, ktorá zahaľuje intimitu v manželstve. Prostredníctvom tohto mladého páru Biblia predstavuje zásady, ktoré sa uplatňujú pri formovaní vzťahu medzi blízkymi priateľmi, pri intímnej láske a manželskej oddanosti. Boh sám zvolil manželstvo ako symbol vzťahu, aký má so svojím ľudom. Prejavy lásky v tejto básni nám poskytujú nesmierne cenný pohľad na najhlbší vzťah lásky - puto medzi Kristom a človekom.

2 Prečo je dôležité venovať pozornosť tomu, aby sme vzťah prežívali vyvážene, rozumom i srdcom? Napíš jeden postreh z knihy Pieseň Šalamúnova, ktorý môžeš aplikovať v manželstve alebo blízkom vzťahu s niekým v rodine.

Prehľad dňa

1. Intimita v Piesni Šalamúnovej

2. Biblia a 7 rád ako si udržať intímny vzťah do vysokého veku

3. O intimite vzťahu Boha a človeka

Štvrtok 12. januára

Boh ako rodič a manželský partner

"Ako keď matka teší niekoho, budem vás tešiť." Iz 66,13

1 Ktoré pojmy a obrazy z rodinného života sa v uvedených veršoch vzťahujú na Boha?

Iz 54,5; 62,5; Jer 31,32

Iz 66,12.13; Jer 31,9; Hoz 11,1

Boh sa v Biblii predstavuje ako manžel Izraela. Tento obraz sa opakuje aj v Novej zmluve, kde Ježiš je ženíchom a cirkev jeho nevestou. Boh je predstavený v Písme aj ako rodič, častejšie ako otec, aj keď niektoré prirovnania sa týkajú matky, napr. "ako žena, ktorá ide porodiť" (Iz 42,14 Roh.) alebo "ako sliepka zhromažďuje svoje kuriatka pod krídla" (Mat 23,37).

Všímajte si dokonalého manželského Partnera a Rodiča. Pozorovať iných je jeden zo základných spôsobov, ako sa ľudia učia. Vo svojom slove nám Boh umožňuje hľadieť na neho ako na dokonalý príklad manželskej a rodičovskej lásky. Ak vztiahneme metaforu rodiny na Boha, dozvieme sa viac o tom, ako by mali vyzerať naše rodiny.

Myšlienky na štúdium. Prirovnania, ako napr. Boh je ako manžel alebo rodič, obsahujú vzácne myšlienky, ktoré by sme mali študovať. Nechcú však byť doslovným návrhom pre povinnosti manželov alebo rodičov. Biblické obrazy sa často viažu na miestne zvyky. Napríklad v Ez 16,6-14 je Boží vzťah k Izraelovi pripodobnený k zásnubným a manželským zvykom z čias, keď ženích rozprestrel svoj odev nad nevestu, ktorá bola čistá, pomazaná a ozdobená na svadobnú slávnosť. Tieto analógie nie sú však dokonalé, pretože ľudia nie sú Boh. Všetky ľudské pokusy o dôvernosť sa stávajú bezvýznamné, keď ich prirovnáme k stálosti, vernosti a blízkosti, akú Boh prejavuje tým, ktorých miluje. Máme však nádej, pretože Boh sa nám zjavil v Ježišovi Kristovi. Vyzýva nás milovať tak, ako miluje on, a zmocňuje nás na to darom svojho Ducha.

2 Ktoré ďalšie obrazy o Bohu môžu pomôcť tým, u ktorých tieto obrazy zo života rodiny vyvolávajú bolestivé spomienky na manželstvo alebo rodičov?

Prehľad dňa

1. Matka, Otec, Ženích, Manžel - obrazy Boha v Biblii

2. Boh je rodinne založená bytosť

3. Boh má rád dobré rodinné vzťahy

Piatok 13. januára

Odporúčané štúdium

Dôležitý je výber vhodných biblických textov. Aj keď je Písmo základom pre správne pochopenie Božieho plánu s rodinou, nemôžeme každý výrok aplikovať doslovne na všetkých ľudí v každej dobe, napríklad trest smrti v prípade vzdorovitého syna (5 Moj 21,18-21) alebo ženy, ktorá mala pohlavný styk pred manželstvom s iným mužom (nie so svojím budúcim manželom - 5 Moj 22,20.21).

Hľadajte Božiu vôľu pre rodiny, ako je predstavená v textoch na dnes:

- Študujte teologický a historický kontext tohto posolstva,

- zistite pôvodný význam slov,

- porovnajte tieto verše s alšími podobnými pasážami, snažte sa doloži ich alšími biblickými pisatemi a pochopi, ako novozmluvní pisatelia adaptovali a aplikovali starozmluvný materiál,

- hadajte všeobecne platné zásady a dokonca detaily, ktoré môžeme aplikova pri problémoch v dnešných rodinách.

Námety na uvažovanie

1. o je poda vás kúom k budovaniu zdravej rodiny? Je ich azda viac? Ak áno, ktoré sú to?

2. Vymenujte niektoré symboly a obrazy, ktoré opisujú, aký vzah má Boh k nám. Kto uprednostuje niektorý obraz viac ako iné a preo? o nám tieto rozliné dôrazy hovoria o tom, aký vzah má Boh k jednotlivým uom?

Zhrnutie

Písmo nám rôznym spôsobom dáva rady pre rodinný život. Môže to byť Boží priamy príkaz, rôzne príklady manželského a rodinného života, príslovia, ktoré vyjadrujú zásady pre pestovanie vzťahov, alebo jeho vlastný vzor ako božského manžela a rodiča. Ak sa necháme viesť a vychovávať týmto zjavením, členovia našich rodín sa viac priblížia k Bohu i k sebe navzájom.

Západ slnka 16.12

||| na začiatok dokumentu |||